Hírek, információk

KÖNYVBEMUTATÓ - Ügynökök, informátorok, jelentések

A rendszerváltás óta eltelt több mint harminc évben sokszor törtek ki késhegyig menő viták, olykor botrányok a kérdés miatt, hogy valóban nyilvánosak-e az "ügynökakták", valóban kutathatók-e a Rákosi- és a Kádár-korszak állambiztonságának iratai. Bármit gondolnak is a történészek, szakemberek, a közvélemény szerint a válasz egyértelmű "nem". Takács Tibor ezt a nagyközönség előtt részben még mindig feltáratlan állambiztonsági múltat mutatja be tudományos igénnyel, ám közérthető formában.

A könyvről a szerzővel, Takács Tiborral Stumpf András, a Válasz Online újságírója beszélget majd.

Időpont: 2024. május 7. 18:00
Helyszín: Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, 1067 Budapest, Eötvös utca 7.

Ember Mária-díjat kapott levéltárunk történésze, Szécsényi András

A Raoul Wallenberg Egyesület elnöksége 2016-ban alapította meg az Ember Mária-díjat, az írónő emlékének adózva. A díjat 2024-ben Sándor Anna, a Spinoza Színház létrehozója és működtetője, Horváth M. Ferenc, Vác Város Levéltárának igazgatója, illetve megosztva Huhák Heléna és Szécsényi András történész-muzeológusok kapták.

Történetírás és fikciós múlt az új Betekintőben

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára 2023. május 23-án kerekasztal-beszélgetést és műhelykonferenciát rendezett a Metahistory megjelenésének 50 éves jubileuma alkalmából. A Betekintő legújabb, 2024/1. száma az ott elhangzott előadásokat mutatja be.

1973-ban jelent meg Hayden White amerikai történész Metahistory: The Historical Imagination in Nineteenth-century Europe című nagy hatású könyve, amely jelentős hatást gyakorolt – és gyakorol ma is – a történelemről, annak megismerhetőségéről, forrásairól, végső soron pedig a történetírásról alkotott gondolkodásunkra.

Könyvújdonság az 1979–1989-es szovjet–afgán háborúról

Hiánypótló szakkönyv jelent meg a Zrínyi Kiadó gondozásában: Ion Xenofontov moldovai történész professzor Az afganisztáni háború (1979–1989) című könyvét Levéltárunk munkatársa, Bandi István fordította magyarra. A mű a szovjet–afgán háború világát tárja fel az érdeklődők számára, mégpedig "alulnézetből", azaz az odaküldött katonák szempontjából.

PODCAST: Az ember, akinek filmet forgattak a kalapjáról

Miért hord kalapot Bereményi? Milyen volt az első találkozása Kardos Györggyel, a Magvető Kiadó igazgatójával? Őriz-e jelentéseket az író-rendezőről az ÁBTL? Cseh Tamásról, városmajori kalapos sétákról és a szabadság aktorairól a márciusi filmklubunkban bemutatott, Bereményi kalapja című film után Pap Péter István Bereményi Gézával, a film főszereplőjével, és annak kreatív producerével, Csejdy Andrással beszélgetett.

Újabb hét évre nevezték ki levéltárunk főigazgatóját

Kövér László, az Országgyűlés elnöke 2024. április 1-től újabb hét évre Cseh Gergő Bendegúz történészt, levéltárost nevezte ki az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára főigazgatójává. A jelöltet az előzetes meghallgatások során a szakmai bírálóbizottság, illetve az Országgyűlés kulturális bizottsága és nemzetbiztonsági bizottsága is támogatta.

PODCAST: Oroszország anyácska Pepsivel nyer a Monopolyban

Mit jelöl a P betű Pelevin regényének címében? Miért határozta meg az útkereső generációkat a könyv az átalakuló világban? Hogy lett máig ható nemzedéki élmény Pelevin munkájából? Cigireklámok, a Szovjetunió felbomlása és a kilencvenes évek hangulata: a Generation P című regényről a Raszputyica-sorozat záróepizódjában Szokolay Domokos történésszel, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatójával beszélgetett Pócs Nándor.

A Cziffra-kiállítás zárva lesz március 28-án

Tisztelt Látogatóink!

A Mit rejt a Cziffra dosszié? című tárlatunk 2024. március 28-án, csütörtökön technikai okokból nem lesz látogatható! Kiállításunk húsvét után, április 2-án 10 órától tart nyitva majd.

Türelmüket és megértésüket előre is köszönjük!

KONFERENCIA: Cziffra György életei

A Cziffra Fesztivál és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának közös eseményeként nyílt meg februárban a Mit rejt a Cziffra dosszié? című időszaki kiálltásunk. A tárlat bemutatja Cziffra György életének egyes rejtett, eddig nem ismert mozzanatait, összefüggéseit és egyben megvilágítja a mai ember számára az állambiztonság működését.

A kiállításhoz kapcsolódó kamarakonferenciánkon most azokat a kisvilágokat, konkrét földrajzi helyeket mutatjuk be az angyalföldi Tripolisztól Recsken át egészen Franciaországig, amelyek meghatározók voltak a művész életében.

Időpont: 2024. április 24. 9 óra
Helyszín: Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, 1067 Budapest, Eötvös u. 7.

PROGRAM:

Oldalak