Az öldöklés mestere
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára történelmi filmklubja következő előadásán Az öldöklés mestere című magyar dokumentumfilmet mutatja be.
„Az ember rendkívül adaptív lény, ami azt jelenti, hogy a legborzasztóbb körülményekhez is képes hozzászokni, és éli a maga életét a legszörnyűbb körülmények között is. Ennek vannak pozitív oldalai is (…), de az a hátránya, hogy az emberek elviselik, hogy katonának küldik őket, elviselik azt, hogy másokat megöljenek és hogy részesei legyenek olyan terveknek, amik a háborút hozzák. Ezekkel sajnos együtt kell élnünk” – fogalmaz Csányi Vilmos Cs. Nagy Sándor 2003-as, a háború okait és természetét kutató film nyitó jelenetében. A délszláv háborútól az ikertornyok elleni támadásokig az ezredforduló háborús tapasztalatait megélt katonák, áldozatok, pszichológusok, művészek, történészek, háborús tudósítok beszélnek személyes élményeikről és keresik a választ a fenti kérdésre.
A vetítésre, és az azt követő beszélgetésre vendégünk Cs. Nagy Sándor, a film rendezője és Dr. Györfy Ágnes, NATO Katonaegészségügyi Kiválósági Központ Elemző tiszt Klinikai és Mentálhigiéniai szakpszichológus, akivel a háború és az ember természetét boncolgatjuk.