Szolidaritás Ukrajnával és támogatás az Ukrajnában élők kulturális örökségének megőrzéséhez

2022. március 22. Szolidaritás Ukrajnával és támogatás az Ukrajnában élők kulturális örökségének megőrzéséhez

Nyilatkozat és ajánlások

2022. március 4.

Magyarország négy országos múzeumi, illetve közgyűjteményi szakmai szervezetének elnöke 2022. március 3-i egyeztetésén mély aggodalmát fejezte ki a 2022. február 24-én Ukrajna ellen megindított katonai támadás és az azóta is folyó kiterjedt, a civil lakosságot is súlyosan érintő hadi cselekmények miatt. A híradások nyomán azt tapasztaljuk, hogy a háború következtében a népességet tragikusan érintő események mellett a kultúra intézményei, épületei, a bennük őrzött kulturális javak és az azokat gondozó munkatársak is súlyos veszélybe kerültek. Meggyőződésünk, hogy egy-egy nemzet kultúrája a világ kultúrájának a része, és a sérülések, károk nemcsak Európát, de az egész világot is végzetesen sújtják.

A szervezetek határozottan sürgetik Oroszországot, hogy tartsa tiszteletben az 1954-es Hágai Egyezményt, a kulturális javak fegyveres konfliktusok esetén történő védelméről szóló UNESCO-egyezményt, amelyet Oroszország ratifikált és köteles azt követni és betartani a kulturális örökség védelme érdekében.

Nyilatkozatunkban közös ajánlásokat fogalmazunk meg a múzeumok, könyvtárak, levéltárak és a kulturális örökségért felelősséget érzők számára, és kezdeményezzük a közgyűjtemények aktív szerepvállalását a válsághelyzet enyhítésében.
Felhívjuk a muzeális értékeket őrző intézményeket, vezetőiket és munkatársaikat, hogy a saját eszközeikkel és lehetőségeikkel mindent tegyenek meg az ukrajnai múzeumok, közgyűjtemények, könyvtárak, levéltárak, kulturális örökséghelyszínek értékmentéséért, beleértve a gyűjteményeket és az azokra vonatkozó digitális tartalmakat, valamint az intézményekben dolgozó szakembereket is.

Felhívjuk a nem közgyűjteményekben dolgozó civilek figyelmét is, hogy a háború további eszkalációja esetén felerősödhet annak a veszélye, hogy a gyűjteményi tartalmak sérülhetnek, gazdátlanná válhatnak vagy jogosulatlanul kerülhetnek magánkézbe. Ha ennek jeleit tapasztalják, kérjük, jelezzék ezt az illetékes hatóságok, a nagy közgyűjtemények felé.

- Intézményeink közül többen az adományok gyűjtőpontjaiként jelentkeztek, és a munkatársak tevékenyen részt vesznek ebben a munkában. Lehetséges megoldás az is, ha más gyűjtőpontokhoz csatlakoznak adományaikkal, önkéntes szervező, vagy egyéb munkájukkal, és folyamatosan figyelemmel kísérik, hogy milyen segítségnyújtásra van szükség, és tevékenységüket rugalmasan az aktuális igényekhez igazítják.

- A múzeumok, könyvtárak, levéltárak vezetői szükség esetén adjanak helyet az összegyűjtött, a menekültek számára valóban fontos adományoknak, ahol az adományok átmeneti elhelyezése, csoportosítása, korosztályoknak megfelelő szelektálása, csomagolása megtörténhet. A segítségnyújtás része legyen az önkéntes munka, vagy olyan tárgyak gyűjtése, amely megkönnyíti a menekültek utazását, vagy éppen az ideiglenes szálláshelyeken az életfeltételeik biztosítását. Az intézmények vegyék fel a kapcsolatot a professzionális adománygyűjtő szervezetekkel, és segítő tevékenységeiket hangolják össze velük.

- A múzeumok vendégszobáikat ajánlják fel ideiglenes befogadás céljára.

- Az intézmények vezetői keressék fenntartóikkal azokat a lehetőségeket, amelyekkel az intézmény speciális eszközeivel segítséget tudnak nyújtani a karitatív tevékenységekben, mind a befogadottak, mint a befogadók és az ellátást segítők tekintetében.

- A múzeumok és közgyűjtemények vezetői vegyenek fel közvetlen kapcsolatot a hadműveletek által már, vagy még nem érintett, szakágaik és szakmai tevékenységük szerinti ukrajnai múzeumokkal, segítsék őket emberi és szakmai kérdéseik megválaszolásában, amelyek a gyűjtemények megóvását, mentését, digitális tartalmaik átmeneti őrzését is segítik.

- Az adott településen, a múzeum székhelyén, vagy környezetében olyan speciális programokat is szervezzen a múzeum, amelyek megkönnyítik az ide érkezettek számára élethelyzetük gyökeres megváltozásának a kezelését, különös tekintettel a gyermekekkel érkezett édesanyákra, nagyszülőkre.

- A menekültek számára az intézmény eszközeivel, akár mentorálással is nyújtsanak a vezetők és a munkatársak segítséget, hogy a befogadottak élethelyzete rendeződjön, képzettségükhöz igazodó munkát találjanak, és ezáltal megfelelő jövedelemhez juthassanak, a csak ukránul tudók nyelvi nehézségei csökkenjenek. Ezáltal a reményeik és a mi reményeink szerint is, a béke megteremtésével jó emlékekkel juthassanak vissza szülőföldjükre.

- A múzeumok és közgyűjtemények vezetői éljenek azokkal a lehetőségekkel, amelyek révén segítik a saját munkatársaikat is a jelenlegi helyzet kezelésében, szakmai és segítő tevékenységük minőségi ellátásában.

- Szervezzenek a szakemberek a jövőben olyan pedagógiai foglalkozásokat, amelyek – különösen a gyerekek számára segítik az elszenvedett traumák feldolgozását, vagy iskolai lemaradásuk csökkentését.

- A múzeumok biztosítsanak ingyenes belépést az Ukrajnából érkezettek számára.

- A kollégák településükön – kizárólag az érintettek beleegyezésével – dokumentálják és archiválják múzeumi intézményeikben a helyi, a háborúval, meneküléssel, befogadással kapcsolatos eseményeket, személyes történeteket.

- A múzeumszakmai szervezetek kezdeményezzenek együttműködést a közgyűjteményi terület országos szakmai szervezeteivel, hogy tevékenységeiket összehangolják és segítsék egymás támogató munkáját, valamint megosszák tapasztalataikat és eredményeiket.

A szervezetek folyamatos figyelemmel kísérik az ICOM (Múzeumok Nemzetközi Tanácsa) és a NEMO (Európai Múzeumi Szervezetek Szövetsége) és a nemzetközi közgyűjteményi szervezetek állásfoglalásait, tájékoztatják azokról saját szervezetük tagságát. Szorosan együttműködnek a nemzetközi szervezetekkel a közös fellépés érdekében, és tevékenységükről rendszeresen hírt adnak kommunikációs csatornáikon.

Szentendre-Budapest, 2022. március 4.


Dr. Bereczki Ibolya - elnök - Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület

Dr. Sári Zsolt - elnök - ICOM Magyarország

Dr. Szabó Csaba - elnök - Országos Közgyűjtemények Szövetsége

Dr. Csapláros Andrea - elnök - Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége


Solidarity With Ukraine and Support For the Preservation of the Cultural Heritage of the People of Ukraine

4 March 2022.

At a meeting on 3 March 2022, the presidents of Hungary's four national professional associations of museums and public collections expressed their deep concern about the military offensive launched against Ukraine on 24 February 2022 and the widespread military operations that have continued since then, with serious consequences for the civilian population. Solidarity with Ukraine and support for the preservation of the cultural heritage of the people of Ukraine. Solidarity with Ukraine and support for the preservation of the cultural heritage of the people of Ukraine. According to the news, we find that, as a result of the war, in addition to the events tragically affecting the population, the institutions and buildings of culture, the cultural goods preserved in them and the staff caring for them were also seriously endangered. We are convinced that the culture of a nation is part of the culture of the world, and that the losses and damages caused are fatal not only for Europe but for the whole world.

The organisations strongly urge Russia to respect the 1954 Hague Convention, the UNESCO Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, which Russia has ratified and is obliged to follow and comply with in order to protect the cultural heritage.

In our declaration, we make joint recommendations to museums, libraries, archives and everyone feeling responsibility for cultural heritage,and initiate the active involvement of public collections in alleviating the crisis.

We call on the institutions, their managers and staff keeping objects of historical interest to use their own means and possibilities. to do their utmost to save the public collections, libraries, archives and cultural heritage sites in Ukraine, including the collections and the relevant digital contents, as well as the professionals working in these institutions.

We would also like to draw the attention of all the civilians, including those, who do not work in public collections to the fact that in case of further escalation of the war the risk of damage to collections, loss of collections may increase, in addition of them getting unauthorisedly in private ownership. If you see any signs of this, please report it to the relevant authorities in the major public collections.

Many of our institutions have signed up as collection points for donations and their staff is actively involved in this work. It is also possible to join other collection points with donations, taking volunteer organising activity or other work, and to keep track of what help is needed and adapt their activities flexibly to current needs.

The heads of museums, libraries and archives should, if necessary, provide a place for the collected donations, really important for the refugees, where these items can be temporarily stored, grouped, sorted and packaged according to age groups. The assistance should include volunteer work or the collection of items to facilitate the refugees' travel or to provide them with living conditions in their temporary accommodation. Institutions should contact professional fundraising organisations and coordinate their assistance activities with them.

Museums should offer their guest rooms for temporary accommodation. 

The managers should seek opportunities with their conservators to use the special resources of the institution to assist in charity activities in favour of the receivers, the caregivers and all those facilitating this activity

The museum’s managers should contact the Ukrainian museums in their respective field of expertise, which have or have not yet been affected by the military operations, and help them to answer their professional questions, which can also help to preserve and save the collections as well as the temporary maintenance of their digital contents.

The museum should organise special programs in its locality, in its building, or in its surroundings, which help the newcomers to cope with the radical change in their life situation, especially for mothers and grandparents with children.

The managers and the staff should provide assistance for the refugees with the museum's resources, even though by mentoring, to settle down, find a job that matches their qualifications, and thus earn a decent income, and reduce the language difficulties of those who speak only Ukrainian. In this way, they can return to their homeland with good memories after the peace will be reestablished, which we all strongly hope.

The managers of museums and public collections should take advantage of opportunities to help their own staff to deal with the current situation and to provide quality professional and supportive services. –

In the future, professionals should organise educational sessions - in particular for children - to deal with the trauma they have suffered or to reduce their backlog at school.

Museums should provide free admission for war-refugees from Ukraine.

Colleagues - exclusively with the consent of the people concerned - should document and archive in their museums - the local events and personal stories related to war, escape and reception of the refugees.

Museum professional organisations should initiate cooperation with national professional organisations in the sphere of public collections in order to coordinate their activities and support each other's work and share their experiences and results.

The organisations continuously monitor the positions of ICOM (International Council of Museums) and NEMO (Network of Museum Organisations) as well as international public collection organisations and inform their membership of their own organisation.

They work closely with international organisations for joint action and regularly report on their activities through their communication networks.

Szentendre 04.March 2022.

Ibolya Bereczki PhD - president - Pulszky Society – Hungarian Museum Association

Zsolt Sári PhD -president - ICOM – International Council of Museums – Hungary

Csaba Szabó PhD - president - Association of National Public Collections

Andrea Csapláros PhD - president - Association of Hungarian Country Museums