Médiamegjelenések
„Három nap múlva már lógott is a pali” – úttörő kötet a diktatúra állambiztonságáról
Eddig még nem készült átfogó életrajzi kötet a diktatúra politikai rendőrségét vezetőkről, most azonban Krahulcsán Zsolt történész Pártállambiztonság. Arcképek Kádár titkosszolgálatából című kötetében megírta tizennégy felsővezető életútját. A magyar sajtóban először a Válasz Online olvashatta a könyvet, amely páratlan betekintést enged az árnyékok birodalmába. Nagyinterjú.
Forrás: Válasz Online
2020.12.28.
Sakkfigurák
Som Lajos úgy halt meg, hogy nem tudhatta, melyik nap kerül valami nyilvánosságra a jelentéseiből. Ez a nap most jött el - derül ki Szőnyei Tamás cikkéből.
Forrás: Magyar Narancs
2020.12.16.
Magyar hősök - Emberemlékezet podcast 4.rész
A hősök népe vagyunk: Álmos, Árpád, Bulcsú, Búvár Kund, Szent László, Hunyadi János, Kemény Simon, Kinizsi Pál, Thury György…, s napestig folytathatnánk a sort. De miként kerül ebbe a sorba Soós Géza, aki szinte kortársunk volt, s akiről a közvélemény alig tud valamit? Erről a „sármos fiatalemberről”, aki elkötött egy német repülőgépet és megmentett sokezer életet, szól az Emberemlékezet, amelyben Horváth Szilárd beszélgetőtársa Földváryné Kiss Réka és Szekér Nóra.
Forrás: Emberemlékezet podcast
2020.12.03.
Szobordöntések és szoboravatások
Szobrok jönnek és mennek! Pedig ők maguk egyhelyben, mozdulatlanul állnak. Sorsukról azok döntenek, akik mozgatják, elbontják, ledöntik, vagy emlékparba szállítják őket. Mert mindegyik szimbolizál valamit, és ha egy rendszer változik, a szobroknak is változniuk kell. Szobordöntések és szoboravatások - Lázs Sándor filmje a XXI században. Az adásban Müller Rolf is nyilatkozott.
Forrás: XXI. század
2020.11.30.
Forradalom vagy titkosszolgálati akció?
Vendégek: Wonke Rezső operatőr, rendező, Balogh László operatőr, Bandi István történész TUDOMÁNYOS KUTATÓ, ÁBTL
Forrás: m5, Ez itt a kérdés
2019.12.16.
Drogcsempészetben utazhatott a magyar katonai titkosszolgálat
Egy svájci fedőcégen keresztül a magyar katonai titkosszolgálat is érdekelt lehetett az amerikai kábítószercsempészetben a hetvenes-nyolcvanas években, olyannyira, hogy mindez az amerikai-magyar kereskedelmi kapcsolatokat is veszélyeztette - így lehetne összefoglalni Orbán-Schwarzkopf Balázs történész egyik friss kutatásának lényegét. Magyarországról több kábítószerhatású gyógyszer jutott ki az Egyesült Államokba illegálisan, mint legálisan.
Forrás: Index
2019.12.02.
Cseh Gergő Bendegúz: Ki volt Pokorni Zoltán nagyapja?
Sokakat megdöbbentett a hír, amikor kiderült, hogy Pokorni József nyilas háborús bűnös volt. Unokája, Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester példás módon járt el, kezdeményezte, hogy vegyék le nagyapja nevét a II. Világháborús emlékműről, és felkért egy történészekből álló csoportot arra, hogy vizsgálják meg, vannak-e még olyan nevek ezen a mementón, akik valójában nem hősök, hanem bűnösök voltak. A bizottság tagja Cseh Gergő Bendegúz, az Állambiztonsági Történeti Levéltár igazgatója is, aki részletesen is beszélt a témáról a Gyújtópontban.
Forrás: Hit Rádió
2019.11.18.
Exkluzív a „titkok házából”: még ennél is jobban nyilvánosságra fogják hozni az ügynökaktákat
Hogyan befolyásolja a rendszerváltás történetének kutathatóságát, hogy 1988-89-ben kulcsfontosságú belügyes iratokat semmisítettek meg? A 30. évfordulón erre a kérdésre kerestünk választ az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában.
Forrás: Válasz Online
2019.09.09.