Médiamegjelenések
Rendszerváltás 35: Az orosz befolyás és a román identitás között őrlődő Moldova
Hogyan nézett ki a Moldovai Szovjet Szocialista Köztársaság? Milyen problémák miatt kezdtek elégedetlenkedni az emberek? Hogy ment végbe a rendszerváltás? A szovjet korszak terhes hagyatékából mi volt az, amit képesek voltak megoldani és mi az, ami a mai napig jelen van az országban? A hvg360 Bandi Istvánnal, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával beszélgetett.
Forrás: hvg360
2024.11.14.
1956 hivatalos értékelése a Kádár-korszakban, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára dokumentumai tükrében
Dr. Szekér Nóra történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Tudományos Főosztály Kutatási Osztálya osztályvezetőjével folytatjuk korábbi, október 23-án, a Kerengőben elhangzott beszélgetésünket.
Forrás: Magyar Katolikus Rádió
2024.11.08.
Lengyelország, ahol a munkáshatalomnak leginkább a munkásokkal gyűlt meg a baja
A nyolcvanas évek közepén, amikor a legtöbb szocialista állam befele tartott a politikai válságba, Lengyelország éppen kilábalt egyből. Ennek köszönhető, hogy a lengyel társadalom egy része a kommunista diktatúra utolsó évtizedét bizonyos fokú megértéssel kezeli, mivel egy makacsnak bizonyuló mítosz szerint az mentette meg az országot a legrosszabbtól, egy orosz katonai beavatkozástól. A hvg360 a diktatúra jellegéről, a lengyel gazdaság helyzetéről, a rendszer ellen szervezkedő munkásokról, valamint a lengyel szocializmus összeomlásáról Semsei Ferenccel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával beszélgetett.
Forrás: hvg360
2024.10.31.
Az este: Ügynökök, informátorok, jelentések
Ügynökök, informátorok, jelentések – Az állambiztonsági besúgóhálózat történetei c. könyv margójára… Az este – a mai házigazda Csatári Bence, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tudományos kutatója, vendége Takács Tibor történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Levéltárának tudományos kutatója.
Forrás: Kossuth Rádió
2024.10.25.
A párt tanult 1956 tapasztalataiból
Dr. Szekér Nóra történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Tudományos Főosztály Kutatási Osztályának osztályvezetőjével beszélgettünk. Véleménye szerint "A párt tanult 1956 tapasztalataiból, és miközben a társadalom felé megfogalmazta az igazolhatatlan és a hatalmi céljait szolgáló ellenforradalmi összeesküvés tételét, a saját berkein belül szembenézett azzal a kérdéssel, hogy mi is történt Magyarországon 1956-ban? Erről tanúskodnak azok a "szigorúan titkos" állambiztonsági összefoglaló elemzések, amelyek már a realitásokat figyelembevéve, több száz oldalon vonják le a történtek tanulságait."
Forrás: Magyar Katolikus Rádió
2024.10.23.
Tűrt és tiltott filmek, határátlépés, röplapok
Az 50-es éveket és az azt követő időszakot idézi fel az Eötvös10 és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára október 23-án. A rendezvény részleteiről Szekér Nóra, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutatója mesélt Kalmár Andrásnak 2024. október 16-án, a Trend FM 94.2-n futó Kapcsolódjunk! c. műsorban.
Forrás: Tengermédia
2024.10.18.
Interjú Cseh Gergő Bendegúzzal, az ÁBTL főigazgatójával
Ismeretterjesztő honlap készült az egykori állambiztonsági negyedről. Hogy mi mindent található meg a weboldalon, erről beszélgettek az m5 Librettó című adásában az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatójával, Cseh Gergő Bendegúzzal.
Forrás: m5 Librettó
2024.10.15.
A terror házai: interaktív térképpel járhatjuk be az Andrássy út 60. körüli volt kommunista államvédelmi városnegyedet
Mindenki tudja, hogy az Andrássy út 60. a nyilasok, majd az ÁVO székháza volt, de azt kevesen, hogy néhány száz méteres körben hetven épület szolgálta a kommunista terrorszervezetet. A Topotéma alapján a HVG bemutatja az egykori államvédelmi negyedet.
Forrás: hvg
2024.10.13.