Médiamegjelenések

Az állambiztonsági iratok kutatásának új lehetőségei
Hogyan látta és láttatta az államhatalom a különböző ellenzéki és ellenkulturális jelenségeket? Hogyan ábrázolható és kutatható az állambiztonság és az ellenkultúra viszonya a keletkezett iratok alapján? Miként változott a rendszerváltás óta az állambiztonsági iratok törvényi szabályozása és kutatása? Többek között ezek a kérdések merültek fel az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti levéltárában az ÁBTL és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóköpont – COURAGE – Gyűjtemények hálózata című kutatóprogram közös szervezésében megvalósult Állambiztonság és ellenállás: az állambiztonsági iratok kutatásának új lehetőségei című konferencián.
Forrás: ujkor.hu
2017.10.08.
Tudományos konferenciát tartottak a diktatúrában működő Állami Egyházügyi Hivatal szerepéről
Az „Állami Egyházügyi Hivatal története, működése és megnyilvánulásai” címmel kétnapos konferenciát rendeztek április 5–6-án nemzeti kegyhelyünkön, Mátraverebély-Szentkúton. Köbel Szilvia, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főmunkatársa Adalékok az Állami Egyházügyi Hivatal megszűnéséhez a politikai rendőrség 1986–1989 közötti parancsnoki értekezleteinek jegyzőkönyvei alapján címmel tartotta meg előadását.
Forrás: Magyar Kurir
2017.04.06.
Aki fecseg, nem vérbeli titkosszolga
Amikor érkezünk, az új főigazgató éppen távozik: egy hét múlva cserélődnek az irodák és a szerepek. Az Ábtl (Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára) főigazgató-váltás előtt áll. Gyarmati György nyugdíjba megy, Cseh Gergő Bendegúz, a kormánypártok jelöltje követi a poszton. Amolyan átadás-átvétel tanúi lehettünk. De mit vesz át az utód? Lapulnak-e még a hatalmas anyagban élesíthető politikai taposóaknák? Gyarmati Györgyöt kérdeztük.
Forrás: 168.hu
2017.04.02.
Így focizott Kádár titkosszolgálata
Ha az ember nem adja fel csalódottan a Szoros emberfogás című könyv előszavának annál a részénél, ahol a szerző, Takács Tibor történész amiatt szabadkozik, hogy ő nem leleplezni akar, nem fog ítélkezni az állambiztonsággal együttműködők felett, csak azt akarja bemutatni, hogy működött Kádár titkosszolgálata a magyar fociban, akkor jól jár.
Forrás: 444
2014.05.02.
Az SS-hez jelentkezett, végül ávós lett Kádár karhatalmának feje
Miként vált az ÁVH az elnyomás jelképévé 1956-ra? Hogyan gyűrte maga alá az 1953-ban elvileg „lefokozott” államvédelem az egész belügyet? Miért próbálta a politikai vezetés – különösen Rákosi – az ávósokra hárítani a teljes felelősséget az 1956-ig elkövetett bűnökért?
Forrás: hvg.hu
2014.02.26.