Médiamegjelenések
„A puha diktatúra legkeményebb ökle” – itt az első életrajz Biszku Béláról
Krahulcsán Zsolt történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa a Jaffa Kiadó gondozásában frissen megjelent Biszku-életrajzában az életút eddig ismeretlen állomásait is feltárja.
Forrás: Válasz Online
2022.06.27.
Biszku Béla és az elmaradt felelősségre vonás
Nem is volt olyan régen, amikor hatalmas port vert fel Biszku Béla pere. Minden jóérzésű ember várta a megkésett igazságszolgáltatást, amit csak az érintett halála húzott keresztül – mások szerint a bíróság csak halogatta a tárgyalást. A laikusok mellett a történészszakmát is különösen izgatta az egykorvolt kommunista belügyminiszter személye, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének egyik, ha nem a – Kádár Jánoson kívül – legemblematikusabb figurájának arcéle, amelyet most hiánypótló jelleggel Krahulcsán Zsolt történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatója rajzolt meg monográfiájában.
Forrás: Magyar Nemzet
2022.06.20.
Az állambiztonság kávéval és süteménnyel kínált, nem terrorizált
A besúgó című film nemcsak a 80-as évek egyetemi mozgalmaira irányította rá a figyelmet, hanem kifejezetten a besúgórendszerre, az ügynökhálózatra is, sőt erre leginkább, hiszen az HBO-sorozat címe is ezt emeli ki. Takács Tibor tudományos kutatót, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) munkatársát a film kapcsán most erről az „izgalmas” világról kérdeztük.
Forrás: Index
2022.05.24.
A valódi besúgás teljesen más volt – állambiztonságot kutató történész az HBO-sorozatról
Sem a beszervezés, sem a tartótisztnek adott jelentések, sem az erőszak nem úgy működött a valódi ’80-as években, ahogy azt A besúgó című HBO-sorozatban látjuk – írja a lapunknak készített elemzésében történész vendégszerzőnk. Takács Tibor, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutatója szerint a retró hangulat megidézése sikerült, ám eközben a sorozat alternatív 1985-öt épít, amelyben „az 1980-as mellett ott van az 1950-es évek is”.
Forrás: Válasz Online
2022.05.19.
Viszont én nem akartam a sötétben maradni – Interjú Kovalovszky Dániellel
Kovalovszky Dánielt több alkalommal díjazták a Magyar Sajtófotó Pályázaton, kétszer elnyerte a Pictures of the Year International Competiton (POYi) díjait, részesült Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjban és Budapest Fotográfiai Ösztöndíjban, valamint elnyerte a Junior Príma Díjat is. 2018-ban a Capa-nagydíj ösztöndíjasa volt. Életútjáról, művészetéről, munkamódszeréről és legújabb terveiről is beszélgettünk vele.
Forrás: punkt.hu
2022.05.05.
Ügynökhálózat, kockaházak és szórakozás a Kádár-korszakban
A gulyáskommunizmus, a legvidámabb barakk kifejezések a magyar lakosság viszonylagos jólétére utalnak a környező szocialista országokéhoz képest, de valójában milyen volt az élet a Kádár-korszak idejében, hogyan dolgozta fel a nemzet a megtorlás traumáját? Vendégek: Takács Tibor, történész, ÁBTL, Tamáska Máté, rektorhelyettes, Apor Vilmos Katolikus Főiskola főlevéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár, Tóth Eszter Zsófia, történész, társadalomkutató, Csatári Bence, történész, tudományos kutató, NEB
Forrás: m5, História
2022.05.01.
Kovács Béla elrablása új fejezetet nyitott a gátlástalan kommunista hatalomátvételben
Az Országgyűlés a 2000. június 13-án elfogadott határozatával február 25-ét tette meg a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjává. Az emléknap alkalmából Ötvös István történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja, valamint Müller Rolf, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának osztályvezető tudományos kutatója adott interjút az Origónak, az 1945 és 1949 közötti időszak hatalmi machinációiról, illetve a Magyar Kommunista Párt hatalomra törésének kevéssé ismert részleteiről.
Forrás: origo
2022.02.25.
Koronatanú + Családok a Gulág árnyékában
Az 1976-ban összeesküvés vádjával letartóztatott Arany Bálint mérnök, független kisgazdapárti szervezőtitkár életéről szól a Koronatanú című film. De ki is volt ő valójában? Erről beszélgetünk az Ez itt a kérdésben szó volt a gulag árnyékában meghúzódó családtörténetekről is. Vendégek: Szekér Nóra - történész; tudományos kutató, Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, Földváryné Kiss Réka - történész; elnök, Nemzeti Emlékezet Bizottsága, Müller Rolf - történész; osztályvezető, Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, Kiss Dávid - tudományos munkatárs, VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár, Tóth Eszter Zsófia - történész, társadalomkutató, Nagyné Pintér Jolán - elnök, Gulag Alapítvány.
Forrás: m5, Ez itt a kérdés
2022.02.21.