Médiamegjelenések
A kádári propaganda csodafegyvere: így sajátította ki a diktatúra a „márciusban újrakezdjük” jelszavát
Nem volt „MUK”, senki sem kezdte újra a forradalmat 1957 márciusában, az ország néma maradt. Krahulcsán Zsolt, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) tudományos kutatója meghökkentő adatokkal bizonyítja, hogyan vált a MUK a kádári propaganda és a megtorló gépezet részévé. Tény: sokkal több hivatalos MUK-os plakát, röpirat maradt fent, mint amennyit a forradalmárok használtak. De mit jelent mindez?
Forrás: Válasz Online
2019.03.19.
Tegnapi történelem: Egy hiteles Péter Gábor-portré
25 éve 87 évesen halt meg Eisenberger Benjamin magyar kommunista politikus. Ki volt az ÁVH hírhedt vezetője? Az ECHO TV Tegnapi történelem című műsorában Tóth Eszter Zsófia történész és Müller Rolf történész egy hiteles Péter Gábor-portrét mutatott be.
Forrás: Echo TV
2018.10.09.
A levéltár nem zárol ügynökaktákat, csak betartja a törvényt
Az ügynöktörvény nem jó, de a levéltárnak eszerint kell eljárnia, ezért kellett zárolniuk Kárpáti György hálózati aktáját – Írja Ungváry Krisztiánnak válaszolva az Állambiztonság Szolgálatok Történelmi Levéltárának főigazgatója.
Forrás: Index
2018.03.02.
Az állambiztonsági iratok kutatásának új lehetőségei
Hogyan látta és láttatta az államhatalom a különböző ellenzéki és ellenkulturális jelenségeket? Hogyan ábrázolható és kutatható az állambiztonság és az ellenkultúra viszonya a keletkezett iratok alapján? Miként változott a rendszerváltás óta az állambiztonsági iratok törvényi szabályozása és kutatása? Többek között ezek a kérdések merültek fel az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti levéltárában az ÁBTL és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóköpont – COURAGE – Gyűjtemények hálózata című kutatóprogram közös szervezésében megvalósult Állambiztonság és ellenállás: az állambiztonsági iratok kutatásának új lehetőségei című konferencián.
Forrás: ujkor.hu
2017.10.08.
Tudományos konferenciát tartottak a diktatúrában működő Állami Egyházügyi Hivatal szerepéről
Az „Állami Egyházügyi Hivatal története, működése és megnyilvánulásai” címmel kétnapos konferenciát rendeztek április 5–6-án nemzeti kegyhelyünkön, Mátraverebély-Szentkúton. Köbel Szilvia, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főmunkatársa Adalékok az Állami Egyházügyi Hivatal megszűnéséhez a politikai rendőrség 1986–1989 közötti parancsnoki értekezleteinek jegyzőkönyvei alapján címmel tartotta meg előadását.
Forrás: Magyar Kurir
2017.04.06.
Aki fecseg, nem vérbeli titkosszolga
Amikor érkezünk, az új főigazgató éppen távozik: egy hét múlva cserélődnek az irodák és a szerepek. Az Ábtl (Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára) főigazgató-váltás előtt áll. Gyarmati György nyugdíjba megy, Cseh Gergő Bendegúz, a kormánypártok jelöltje követi a poszton. Amolyan átadás-átvétel tanúi lehettünk. De mit vesz át az utód? Lapulnak-e még a hatalmas anyagban élesíthető politikai taposóaknák? Gyarmati Györgyöt kérdeztük.
Forrás: 168.hu
2017.04.02.
Így focizott Kádár titkosszolgálata
Ha az ember nem adja fel csalódottan a Szoros emberfogás című könyv előszavának annál a részénél, ahol a szerző, Takács Tibor történész amiatt szabadkozik, hogy ő nem leleplezni akar, nem fog ítélkezni az állambiztonsággal együttműködők felett, csak azt akarja bemutatni, hogy működött Kádár titkosszolgálata a magyar fociban, akkor jól jár.
Forrás: 444
2014.05.02.
Az SS-hez jelentkezett, végül ávós lett Kádár karhatalmának feje
Miként vált az ÁVH az elnyomás jelképévé 1956-ra? Hogyan gyűrte maga alá az 1953-ban elvileg „lefokozott” államvédelem az egész belügyet? Miért próbálta a politikai vezetés – különösen Rákosi – az ávósokra hárítani a teljes felelősséget az 1956-ig elkövetett bűnökért?
Forrás: hvg.hu
2014.02.26.