Médiamegjelenések
Horthy embere mentette meg Dobrev Klára nagyanyját – az elfeledett napló titkai
Történeti szenzáció Zsindely Ferenc, a Horthy-korszak egyik szürke eminenciásának eddig ismeretlen naplója. Az állambiztonsági levéltár és a Kronosz kiadó által megjelentetett Miniszter a frontvonalban című kötet a három miniszterelnök államtitkáraként, majd 1944. március 19-ig kereskedelmi miniszterként dolgozó politikus 1941 és 1946 között naponta írt reflexióit tartalmazza, páratlan betekintést nyújt Magyarország háborúba lépése, a német megszállás, a kiugrás és Budapest ostromának történetébe. A kötet szerkesztőjét, Szekér Nóra történészt kérdezzük a mából nézve szinte érthetetlen életútról: hogyan lehet valaki egyszerre németbarát, antibolsevik és antiszemita, illetve életét kockáztató embermentő és illegális kommunisták bújtatója? Nagyinterjú.
Forrás: Válasz Online
2022.01.21.
Kell némi bátorság
Egy diktatúra hagyatéka – Állambiztonsági iratok és történetek a címe a tárlatnak, amely az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) iratanyagán és az 1945 és 1990 között történt eseményeken keresztül mutatja be állandó kiállítás keretében a politikai rendőrség, az állambiztonság működését. Az újonnan kialakított interaktív közösségi és kiállítótérről Cseh Gergő Bendegúzzal, az ÁBTL főigazgatójával beszélgettünk.
Forrás: 24.hu
2021.11.23.
Arcképek Kádár titkosszolgálatából – új könyv a megtorlásokról
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága gondozásában, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának támogatásával jelent meg a Pártállambiztonság – Arcképek Kádár titkosszolgálatából című kötet, amely 14 állambiztonsági főtiszt pályaképét tárja az olvasó elé, akik valamennyien az 1956 utáni megtorlások fő szervezői voltak – mondta el Krahulcsán Zsolt, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutatója, a könyv szerzője.
Forrás: Inforádió
2021.11.17.
Politikai rendőrség, erőszakszervezetek és erőszak 1945 után
Máthé Áronnal, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának történészével és Müller Rolffal, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának történészével beszélgettünk.
Forrás: TörténÉszOsztók podcast
2021.09.23.
Az ÁVH története
Müller Rolf munkatársunk, a Levéltár osztályvezetője is vendége volt Az ÁVH története című televíziós beszélgetésnek, amely az M5 csatorna szeptember 22-i Ez itt a kérdés című műsorának témája volt.
Forrás: m5, Ez itt a kérdés
2021.09.22.
Kinek lehet érdeke Karikó Katalint besározni? - Cseh Gergő Bendegúz a Klubdélelőttben
Vajon kinek állt érdekében, hogy a Nobel-díj kapujában álló világhírű tudós nevére árnyékot vessen? Vajon miért pont most jött elő azzal, hogy hajdan beszervezték Karikó Katalint? A Klubdélelőtt 2021. Június 5-i adásában Kun Zsuzsa vendége volt Cseh Gergő Bendegúz, főigazgató.
Forrás: Klubrádió
2021.06.05.
„Karikó állítása nem cáfolható” – az állambiztonsági levéltár főigazgatója az ügynökvádról
Bombaként robbant a hír, hogy az mRNS-technológiával dolgozó vakcinák kifejlesztésében kulcsszerepet játszó magyar tudós, Karikó Katalin megerősítette: a hetvenes évek végén beszervezte az állambiztonsági szolgálat. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) főigazgatója lapunknak azt mondja: valóban megtalálható intézményükben Karikó hatos kartonja. Mit árul el ez a dokumentum? Mire alapozza Cseh Gergő Bendegúz főigazgató, hogy Karikó Katalin igazat mond, amikor azt állítja, megzsarolták és nem ártott senkinek?
Forrás: Válasz Online
2021.05.23.
A láger hatása alól senki sem vonhatta ki magát: az sem, aki túlélte és az sem, aki felszabadította
Miközben a bergen-belseni koncentrációs táborban deportáltak tízezrei, köztük több ezer magyar éhezett és tífuszosan haldoklott, a szomszédos katonai táborban a német és magyar katonák gyakorlatoztak. A közelben állomásozó brit-kanadai egységek 1945. április 15-én – groteszk módon – a tábort nem felszabadítottak, hanem szerződéssel átvették. Ekkor még mit sem sejtettek arról, hogy a szögesdrót mögött egy humanitárius katasztrófával kell majd megküzdeniük - írta Szécsényi András.
Forrás: Telex
2021.05.01.