Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   1989 (összes találat: 11) Keresés törlése

2017. február 9. A vasfüggöny története 1948–1989

Sallai János előadásában a vasfüggöny hazai történetét mutatja be.

2018. március 8. 1989-es események Romániában: forradalom vagy valami más?

Bandi István előadása rövid történeti áttekintést nyújt a Ceauşescu-korszak utolsó napjairól és a kivégzés utáni néhány napról, körüljárva a terrorista-, és az idegen hatalmak beavatkozásával kapcsolatos jelenségeket, és a román erőszakszervek szerepét az említett eseményekben. A Bukarestben lemészárolt terrorelhárító egységek (USLA) története rávilágít, hogy mi volt, vagy mivé vált a decemberi történelmi pillanat.

2019. január 10. Testvéri segítség és közös harc

Fejezetek a magyar–csehszlovák belügyi kapcsolatokból, 1956–1989 – cseh források alapján címmel Bencsik Péter nyitotta a 2019-es Történelmi Kávéház előadássorozatot.

2019. szeptember 13. Az 1989-es romániai forradalomba történő magyar beavatkozás kérdése

Ha megismerjük, hogy a beavatkozás mítoszát milyen körülmények között kreálták, valamint feltárjuk a létrehozók céljait és az ügyben kifejtett tevékenységüket, mindez segít a napjainkban is zajló bírósági eljárások megértésében - tudjuk meg Bandi István előadásából.

2020. október 15. A Szabó Dezső-kérdés a Kádár-korszakban

1945 januárjában, 75 évvel ezelőtt hunyt el – Budapest ostroma közben – a két világháború közötti korszak alighanem legnagyobb hatású politikai gondolkodója, közírója, Szabó Dezső. Az elsők között vetett számot a nagy háborút követően szuverenitását visszanyerő Magyarország kívánatos politikai alternatíváival. A nagyhatalmak támogatásában reménykedő politikai elgondolásokkal szakítva lényegében egy saját magyar út gondolatát hirdette – a bel- és külpolitikában egyaránt. Papp István előadásában a korábban elejtett szálat felvéve a Rákosi-korszak csendje után 1956/57-től mutatja be a Szabó Dezső-kérdés rendkívül szerteágazó és bonyolult históriáját.

1 2