Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   kadar-korszak (összes találat: 13) Keresés törlése

2023. december 21. A magyar társadalom a Síp utcában

Milyen változásokat hoztak az 1960-as évek a kulturális életbe? Hogy jelennek meg az 1956 utáni társadalmi változások Szilvási Lajos regényeiben? Aktuálisak lehetnek-e ma az egykor legolvasottabb magyar író regényei? Generációs konfliktusoktól a megváltás lehetőségéig: az Albérlet a Síp utcában című regényről Papp István történésszel beszélgetett Pócs Nándor.

2023. december 7. A holokauszt-emlékezet és a hazai zsidóság történetei

Hogy alakult és összefügg-e az antifasiszta narratíva és a holokauszt emlékezetének története? Mennyire jelentett paradigmaváltást a vészkorszakkal kapcsolatos történeti gondolkodásban az Eichmann-per? Hol tart ma a hazai és a nemzetközi holokauszt-kutatás?

2022. szeptember 27. Hogyan írtam Péter Gábor életrajzot?

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatóinak előadássorozata keretében az államvédelem-állambiztonság három meghatározó irányítójáról, Péter Gáborról, Biszku Béláról és Harangozó Szilveszterről tartunk előadást. A 2022. szeptemberi alkalommal Müller Rolf a Péter Gábor biográfia megírásáról beszélt.

2012. február 9. A katonai elhárítás újjászervezése és tevékenysége a Kádár-korszak kezdeti periódusában

A Történelmi KávéháZ 2012. februári előadását Okváth Imre tartotta "A katonai elhárítás újjászervezése és tevékenysége a Kádár-korszak kezdeti periódusában" címmel.

2012. november 8. A korai Kádár-korszak (belső) ellenségképe

Bikki István előadásában kísérletet tesz arra, hogy az 1956 és 1963 közötti időszakot, a korai Kádár-korszakot vizsgálva bemutassa: milyen állandó elemeket tartalmaz az időszak ellenségképe, illetve milyen új elemeket vitt ebbe a képbe a forradalom utáni megtorlás. Mennyiben fér bele ebbe az összefüggésbe az „Aki nincs ellenünk, az velünk van!" mondássá egyszerűsödött, eredetileg kicsit másképp hangzott kádári szlogen.

2013. január 10. Mégsem „testvéri segítségnyújtás"?

Ehrenberger Róbert előadásában az 1968. július 27-től (!) 1968. október 31-ig tartó katonai akció főbb eseményeit, a szigorúan titkos dokumentumokban is csak „Zala"-gyakorlat fedőnévvel illetett hadművelet lefolyásának jellemzőit ismerteti, kitérve az akció határőrségi és belügyi operatív biztosításának egyes adataira is. Ezt követően a Magyar Néphadseregben 1968-ban előfordult politikai ügyeket és a hatalom által pönalizált izgatásos jellegű eseteket mutatja be, kitérve azok körülményeire, szereplőire és a nyomukban járó retorziókra egyaránt.

1 2 3