Virtuális kiállítások
Honlapunkon hat különböző virtuális tárlattal idézzük meg az 1944 és 1990 közti időszakot, amelyek közt iskolások grafikái, tüntetések fényképei és a bányászok mindennapjait megidéző akták egyaránt helyet kaptak.
A virtuális kiállításaink bemutatják a Clavis Irodalmi Ügynökség által meghirdetett „Graffiti 56” című, művészeti iskolák számára kiírt meghívásos képzőművészeti pályázat nyertes pályaműveit, betekinthetünk az első önkormányzati választások köztereinek hangulataiba és a pártállami diktatúra végóráit is megidézzük a korabeli tüntetések dokumentumaival.
A Rákosi-korszakból származó bányászakták című kiállításunk a kommunista diktatúra beruházási politikájának egyik kedvezményezettjét helyezi a középpontba, értékeltetve mennyiben volt ez az iparág egyben elszenvedője is a hatalomnak, ahogy ugyanígy a szenvedés áll a recski kényszermunkatábort ismertető kiállításunk középpontjában. Végül, de nem utolsósorban: A remény napjai című tárlatunk az 1956-os forradalom pillanatait idézi meg.
Ez is érdekelheti
A kiállítás a Clavis Irodalmi Ügynökség által meghirdetett, „Graffiti 56” című, művészeti iskolák számára kiírt meghívásos képzőművészeti pályázat nyertes pályaműveiből készült válogatást mutatja be.
1990-ben, a több mint négy évtized óta első szabad választások kampányai idején Budapest soha nem látott képet mutatott a figyelmünkért és szavazatainkért versengő pártok plakátjainak köszönhetően. A tavaszi, országgyűlési és őszi, önkormányzati választások 30. évfordulója alkalmából készült virtuális kiállítás a fővárosi közterek – a változás lázában élő ország – hangulatát eleveníti fel korabeli plakátok, szóróanyagok, fotók, újságok és levéltári dokumentumok segítségével.
A pártállami diktatúra végóráit több szimbolikus tartalommal rendelkező esemény, tüntetés jellemezte. Ezek közül emeltünk ki néhányat, amelyek jól demonstrálják az 1988-1989 közötti időszak átalakulását, a politikai rendőrség és a társadalom kapcsolatát.
A második világháborút követően a hazai szénbányászat az újjáépítés kiemelt iparága, és így a fokozatosan kiépülő kommunista diktatúra beruházási politikájának egyik kedvezményezettje volt. Ezzel együtt a bányászat elszenvedője, áldozata is volt a folyamatosan terjedő hatalmi gyanakvásnak, az ország természeti adottságait és teherbíró képességét figyelmen kívül hagyó gazdaságpolitikának.
A Rákosi-rendszer munkatáborai közül Recsk volt a leghírhedtebb. 1950 és 1953 között mintegy ezerötszáz politikai foglyot tartottak fogva bírósági ítélet nélkül.
1956 februárjában a Szovjetunió Kommunista Pártja (SZKP) XX. kongresszusának zárt ülésén Ny. Sz. Hruscsov főtitkár négyórás beszédben ismertette Sztálin bűneit. Mindez akkor még nem került nyilvánosságra, de a szellem már kiszabadult a palackból.