Események
Keresett kifejezés: hideghaboru (összes találat: 11) Keresés törlése
Olaszország a második világháborút követően megmenekült attól, hogy a szovjet befolyási övezet része legyen. Megkapta a Marshall-segélyt, meg tudta védeni magát a szovjet befolyástól, annak ellenére, hogy Európa legerősebb kommunista pártja itt működött. Hogyan lavírozott az olasz politika a hidegháború nagyhatalmi széttagoltságában?
Mi történt a németekkel, vajon elfelejtettek harcolni? Honnan ered Németország tartózkodó külpolitikai magatartása? Miért nem vállal nagyobb szerepet a nemzetközi katonai akciókban? Mindezek kiderülnek Hevő Péter "Vissza a fegyverekhez? - A hadsereg és külpolitika kapcsolata az újraegyesített Németországban" című könyvéből, amelyről Krajcsír Lukács beszélget a szerzővel november 16-án, 17 órakor Levéltárunkban.
Október 18-án "A Brit Birodalom leépítése" címmel Egedy Gergely történésszel és Baranyi Tamással, a Magyar Külügyi Intézet stratégiai igazgatójával beszélgetünk szabadegyetemünk legújabb előadásán.
„Vagyok, mint minden ember: fenség / Észak-fok, titok, idegenség” – írta csodálatos versében Ady Endre. A politikai rendőrség történetét aligha lehetne pontosabban jellemezni, mint ezzel a két szóval: titok és idegenség. Ám Levéltárunk ezen a hétvégén éppen nyíltságával és emberközelségével tűnik ki. Látogatóink megismerhetik épületünk kevéssé ismert részeit, az állambiztonság iratainak furcsa és különös históriáit, s közben gondolatban végigjárhatják az elmúlt másfél évszázad magyar történelmét.
A beszélgetés Törökország NATO-csatlakozásának és a hidegháborús időszak török külpolitikájának hátterét elemzi, különös tekintettel az amerikai kapcsolatokra, a Görögországgal való viszályra és Törökország regionális céljaira.
Vadászgépektől a sörökig. Csehszlovákia a Közel-Keleten 1918-1968 címmel írt könyvet Krajcsír Lukács, Levéltárunk kutatója. Az egykori szocialista ország külkapcsolatairól, fegyvereladásokról és arról, hogy létezik-e összefüggés a hatnapos háború és a prágai tavasz között, Szekér Nóra beszélget a szerzővel február 29-én.
Áprilisban is folytatódik ingyenes szabadegyetemünk, amely különböző szempontokból mutatja be a titkosszolgálatok helyét és szerepét a magyar történelemben. A sorozat harmadik előadása a magyar gazdasági hírszerzés szerepét mutatja be a hidegháborúban.
A Történelmi KávéháZ novemberi előadását Kecskés D. Gusztáv A menekülő egyén és a világpolitika: a NATO és az 1956-os magyar menekültek címmel tartja.