Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   jelentes (összes találat: 20) Keresés törlése

2013. február 14. Életutak − társadalomtörténeti nézőpontból

Filmrészletekkel tűzdelt előadásában Hanák Gábor felvázolja Cseh Tamás életpályájának legfontosabb állomásait, bemutatja többek között azt, hogyan, miért került az állambiztonsági szervek célkeresztjébe, milyennek láttatták őt az ügynökjelentések és a „kutatási beszámolók", vagyis a források totalitásának segítségével kísérek végig egy múlt századi életutat a maga sikereivel és sérüléseivel.

2013. április 11. Kihagyott helyzetek - magyar-szovjet válogatott labdarúgó-mérkőzések és a magyar állambiztonság

Takács Tibor előadásában kizárólag az állambiztonságnak a magyar--szovjet meccsek kapcsán kifejtett tevékenységét mutatja be, vagyis kihagy jó pár helyzetet azzal, hogy a párt- vagy a sportvezetés iratait figyelmen kívül hagyja. Ám talán így is kiderül, az eddig jobbára a legfelső állami és pártvezetés szintjén, esetleg az állambiztonsági vagy gazdasági területen vizsgált magyar--szovjet kapcsolatok kutatásában még mennyi a mindezidáig kihagyott, értékesítésre váró helyzet.

2013. április 19. Menekülés az emigrációba

A Történelmi KávéháZ áprilisi rendezvényén Petrás Éva tartott előadást Menekülés az emigrációba címmel.

2014. november 13. Müllerék mosodája, avagy harc egy vegytisztítóüzem körül

Tóth Eszter előadásában egy család, Müller Ede és Müller Edéné ügyén keresztül mutatja be a számonkérés-elszámoltatás intézményeinek működését: hogyan próbálták meg használni és kihasználni a korszak szereplői az új hatalom által kijelölt kereteket, illetve milyen szerepet játszott a politika a háború utáni társadalmi konfliktusokban.

2015. május 14. Mi? Mennyi? Az állambiztonsági ügynökhálózat fogalma, létszáma és összetétele, 1957–1989

Ügynök. Besúgó. Vamzer. Tégla. Spicli. Kém. Áruló. Spion. Informátor. Az államszocialista diktatúra titkosrendőrsége kapcsán rendre felbukkanó kifejezések, amelyek ugyanarra a dologra vonatkoznak: az állambiztonság munkáját szervezetszerű titkos együttműködés keretében segítő személyekre. Takács Tibor előadásában az állambiztonsági ügynökhálózat egyszerű kutatási témaként jelenik meg: a tárgy pontos lehatárolását, a fogalmak pontos meghatározását követően a forrásokról, és azon belül is egyetlen forrástípusról beszél, Méghozzá a hálózat létszámára és összetételére vonatkozó iratokról.

2015. június 11. Az 1942-es csurogi razzia ügyében indított nyomozás és per vizsgálatának tanulságai (1967–1973)

Pihurik Judit előadása két történelmi eseményhez kapcsolódik: az 1942. január 4. és 8. között lezajlott csurogi tömeggyilkosság és tetteseinek hetvenes évekbeli pere áll a középpontjában.

1 2 3 4