Podcastek és videók

2015. április 9. A Nemzetközi Újságíró Szervezet és a MÚOSZ

Milyen titkosszolgálati feladatokat kapott a MÚOSZ és hogyan töltötte be a rá osztott szerepet? Borvendég Zsuzsanna előadásában erre keresi a választ, miközben – levéltári dokumentumokra támaszkodva – egy olyan oldalát is bemutatja a Kádár-kori újságírásnak, amely eddig tabunak számított.

2015. március 12. A magyar katonai hírszerzés 1945 utáni megszervezése

A Honvédelmi Minisztérium Katona Politikai Osztálya, Csoportfőnöksége, majd Katonai Elhárító Főcsoportfőnöksége – ismertebb nevén a „Katpol” – az egyik meghatározó szereplője volt hazánk 1945 és 1950 közötti történelmének. Dávid Ferenc előadása a katonai hírszerzés második világháború utáni történetének egy rövid, de annál érdekesebb időszakát öleli fel, ahol a tevékenység megindítása viszonylag korán, 1945 nyarán vette kezdetét.

2015. február 12. A Stasi operatív csoportja Magyarországon 1964 - 1990

Slachta Krisztina előadásában részletesen bemutatja a Stasi által - az itteni keletnémet állampolgárokból - szervezett saját hálózat működtetését és működését.

2014. november 13. Müllerék mosodája, avagy harc egy vegytisztítóüzem körül

Tóth Eszter előadásában egy család, Müller Ede és Müller Edéné ügyén keresztül mutatja be a számonkérés-elszámoltatás intézményeinek működését: hogyan próbálták meg használni és kihasználni a korszak szereplői az új hatalom által kijelölt kereteket, illetve milyen szerepet játszott a politika a háború utáni társadalmi konfliktusokban.

2014. szeptember 11. "Parasztügynökök” – Informátorok a falusi társadalom és az állambiztonság szorításában

A hagyományos megítélés szerint az ügynökök kifejezetten negatív megítélés alá esnek, szinte mindmáig hordozzák a Kádár-korszak szimbolikus terhét. Papp István előadásában árnyalni szeretné ezt a képet egy eddig kevéssé kutatott terület, a mezőgazdasági szabotázs-elhárítás bemutatásával.

2014. május 8. Akcióban a Katpol sötét részlege - Adalékok a „B" (Támadólagos elhárítás) osztály működéséhez

Okváth Imre előadásában bemutatja a „B-osztály" tagjait, Boros Miklós őrnagy, osztályvezető-helyettest, Varsányi György, Ravasz Gyula alosztályvezetőket, Dénes László, Bartha Dezső főhadnagyokat, Szőke Béla, Bányai József hadnagyokat, az akciókat végrehajtó jelentősebb - sikeres, vagy kudarcot szenvedett - hálózati személyeket, továbbá az erre fordított összegeket.

... 14 15 16 17 18 ...