Hírek

2016. március 7. Könyvbemutató: A politikai szabadságjogok korszakai Magyarországon 1945-től napjainkig

Kónyáné Dr. Kutrucz Katalin, a Történeti Levéltár főigazgató-helyettesének bevezető szavai után Dr. Horváth Attila, az ELTE Állam és Jogtudományi Karának egyetemi docense ismertette levéltárunk munkatársának, Köbel Szilviának a könyvét.

2016. február 8. Levéltárunkban adták át az Év Levéltári Kiadványa díjakat

Négy kategóriában adták át az Év Levéltári Kiadványa díjat január 28-án Budapesten az NKA támogatásával megvalósuló Nyitott Levéltárak 2015 programsorozat zárásaként.

2016. február 5. Koncepciós perek és tömeggyilkosság az új Betekintőben

A Betekintő aktuális száma egy rendkívül megrázó, tragikus esemény felelevenítésével kezdődik. Gellért Ádám és Gellért János tanulmánya a Kamenyec-Podolszkijban és környékén történt tömeggyilkosság három napjának eseményeit mutatja be.

2015. december 4. Konferencia a politikai rendőrség titoktalanításáról

A levéltár Tudományos Főosztályának munkatársai konferenciát rendeztek, amelyben a folyamatban lévő kutatások tükrében nyújtottak bepillantást a „kulisszák mögé”, vagyis a politikai rendőrség egyes osztályainak konkrét tevékenységébe, egy–egy esettanulmány segítségével.

2015. november 23. A vidéki társadalom és a hatalom viszonya az új Betekintőben

A Betekintő aktuális száma a vidéki társadalom és a politikai rendőrség, illetve tágabb értelemben a hatalom kölcsönviszonyát taglalja a mezőgazdaság kollektivizálásának, szocialista átszervezésének tematikáján keresztül. Az írások mindegyikének középpontjában azok a változások – tagosítás, téeszesítés, államosítás – állnak, amelyek a vidéki társadalom, elsősorban a paraszti rétegek hagyományos életformájának, jövőképének és egzisztenciális biztonságának megkérdőjelezését jelentették.

2015. november 6. Könyvbemutató: Dokumentumok a magyar politikai rendőrség történetéből 2.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és a L'Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelentetett Dokumentumok a magyar politikai rendőrség történetéből 2. Az Államvédelmi Osztály 1946-1948 című forrásközlő könyvét - a Történeti Levéltár aulájában a szép számmal összegyűlt érdeklődő előtt - Ötvös István egyetemi docens, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja mutatta be.

... 17 18 19 20 21 ...