Napi Operatív Információs Jelentések
A letagadott munkatáborról
NAPI OPERATÍV INFORMÁCIÓS JELENTÉS
1984. május 11.
IDEOLÓGIAI, POLITIKAI DIVERZIÓ
Erdei Sándor, München 1988
Egy müncheni kiadó gondozásában megjelent ERDEI SÁNDOR "A recski tábor rabjai" c. 300 oldalas könyve
40 éve történt - A letagadott munkatáborról
NAPI OPERATÍV INFORMÁCIÓS JELENTÉS
1984. május 11.
IDEOLÓGIAI, POLITIKAI DIVERZIÓ
5./ Egy müncheni kiadó gondozásában megjelent ERDEI SÁNDOR "A recski tábor rabjai" c. 300 oldalas könyve, amelyet mint dokumentumgyűjteményt értékelnek.
HAJNAL LÁSZLÓ GÁBOR a SZER könyvszemle-rovatában előadta:
Harminc éve vártak "türelmesen és némán", hogy az illetékes szervek elismerjék a tábor létezését, s az ott töltött éveket beszámítsák a nyugdíj megállapításánál. Közlése szerint a könyv, melyben e tanuk sorra megszólalnak, "egy folyamat kezdete".
A "Recski Szövetség" egy film forgatását is tervezi a tábor helyszínéről, a volt rabokkal felvett interjúk felhasználásával. A film forgatási jogát egy NSZK magáncég már megszerezte.
Az információ forrása megbízható, ellenőrzött; tartalma részben ellenőrzött.
Intézkedés:
- akadályozzák a könyv bejuttatását, terjesztését;
- tájékoztatják a BM III/I Csoportfőnökséget.
/III/III/
ÁBTL - 2.7.1. NOIJ Összefoglaló jelentések 92/5. 1984. május 11.
_________________
Öt évvel később, 1989. áprilisnak végén már kezdtek megnyílni a titkos levéltárak, és Recskről is lehetett Magyarországon is nyíltan beszélni. A Szabad Európa Rádió egy akkori hírét idézzük, amelyben Erdey Sándor is megszólalt:
A hivatalos recski fogolylista hiányosságai
München, 1989. április 26. (SZER, Késő esti mai nap) - A magyar illetékesek nyilvánosságra hozták az egykori recski munkatábor foglyainak névsorát, amely több, jobban mondva kevesebb mint hiányos.
Egyre többet tudhatunk meg a Rákosi-rezsim koncepciós pereiről, az ártatlanul elitélt, vagy ítélet nélkül bebörtönzött áldozatokról, viszont számos jelből arra következtethetünk, hogy a hatalom birtokosai manipulálják a tájékoztatást: csak részleteket hoznak nyilvánosságra, s a teljes igazságot továbbra is elhallgatják. Ez történt a recski kényszer-munkatábor esetében is.
Mint az április 15-i Magyar Hírlapból megtudhattuk, a BM által közölt névjegyzék csupán a magyar Gulag foglyainak egyharmadát tartalmazza. Kimaradt például a névsorból Földvári Boyér Elemér, aki elsőként számolt be Nyugaton a recski borzalmakról még 1956 januárjában; vagy Faludy György, aki versével állított örök emléket a magyar Gulag áldozatainak.
De nem került rá a listára Erdei Sándor sem, aki 176 hónapot töltött ítélet nélkül politikai fogolyként a kommunista börtönökben, és 1988-ban itt, Münchenben harmadik kiadásban jelent meg A recski tábor rabjai című könyve, az eddigi legátfogóbb mű a magyar Gulagról.
Erdei Sándor, szerinted a BM által közölt listának melyek a legnagyobb hiányosságai?
Ez a BM által közölt lista ez nem egy összeszedett, hanem egy szedett-vetett lista. Ebben négy női név is szerepel, pedig Recsken egyáltalán női fogoly, női letartóztatott nem volt. A listában nagyon érdekes, hogy az ott elhaltak, agyonvertek, éhen haltak közül úgyszólván senki sem szerepel. Talán arra gondol az ember, hogy a rehabilitációval kapcsolatban ebből a listából venné ki az aktuális neveket. Semmi körülmények közt nem lehet ezt a listát a recski tábor rabjai érvényes listájának elfogadni.
Az is megdöbbentő, hogy legnevesebbek hiányoznak - mint erről már beszéltünk -, viszont rövidesen megjelenik Magyarországon is könyved a Reform RT kiadásában. Kiegészíted-e ebben a recski névsort a legújabb információkkal?
Mindent elkövetek, hogy ez még időben sikerüljön, hiszen május közepére, illetve a könyvnapra akarják a recski részt otthon megjelentetni.
A közelmúltban dr. Zimányi Tibor, a Recski Szövetség főtitkára a hazai sajtóban arról nyilatkozott, hogy hajlandóak megbeszéléseket folytatni az úgynevezett Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségével a csatlakozásról. Mi a véleményed erről?
Nekünk ezzel a bizonyos szervezettel, szövetséggel nincs keresnivalónk. Ez a szövetség, illetve egyes tagjai juttattak bennünket börtönbe. Sokkal, de sokkal célirányosabb lenne a Magyarországon megalakult Politikai Foglyok Szövetségével felvenni a kapcsolatot.
Erdei Sándor, köszönöm szépen a beszélgetést.
(Rajki László)
_____________
Levéltárunk honlapján egy prezentáció a recski táborról: https://abtl.hu/recsk-kenyszermunkatabor-1950-1953/
#ÁBTL #Recsk #Erdey_Sándor