Napi Operatív Információs Jelentések
Helyzetkép a Budapesti Fegyház és Szigorított Börtönben elhelyezett elítéltekről
BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/l-F. Alosztály
Szigorúan titkos !
Tárgy: 1974. harmadik negyedévi -
JELENTÉS.
Budapest. 1974. szeptember 30.
Titkos szervezkedés, Lénárd Ödön a börtönben térít, egy pszichopata politikai elítélt nyilaskeresztet és horogkeresztet rajzol, korrupt fegyőrök és éhségsztrájkok.
A Budapesti Fegyház és Szigorított Börtönben elhelyezett elítéltek és letartóztatottak létszámának alakulásáról, jelentősebb eseményekről, megnyilvánulásaikról, az ügyszerü feldolgozó munka és az operatív ellenőrzésről, politikai veszélyes személyek és köztörvényes veszélyes bűnözőkről, a munkatervi feladatok végrehajtásáról az alábbiakat jelentem:
I.
Az elítéltek, letartóztatottak létszámának alakulása, jelentősebb események:
A fenti objektumban elhelyezett elítéltek és letartóztatottak létszáma 1974. szeptember 30-án összesen 1 900 fő.
Ebből politikai bűncselekményért elítélt: 210 fő,
köztörvényi bűncselekményért elítélt: 1 151 fő
kényszergyógykezelt: 228 fő
előzetes letartóztatott: 199 fő
megőrzéses: 112 fő
Az elmúlt negyedévhez viszonyítva az összlétszám 88 fővel csökkent.
Politikai elítéltek száma 14 fővel csökkent.
Új befogadás 16 fő volt.
Szabaduló politikai elítéltek száma 54 fő volt.
Ezekről értesítést küldtünk a lakcím szerinti állambiztonsági szerveknek.
A szabaduló politikai elítéltek közűl 12 főre kaptunk magatartásukról, megnyilatkozásukról és szabadulásuk utáni terveikre érdemleges adatokat, melyet összefoglaló jelentésben megküldtük a BM. III/III-3. Osztálynak a szükséges intézkedések megtétele céljából.
A Budapesti Fegyház és Szig. Börtönben politikai veszélyes személyek ellenőrzése során hálózati és egyéb úton folyamatosan olyan jelzést kaptunk, hogy M... Miklós vezetésével az objektumban szervezkedés előkészülete folyik. Céljuk a Magyar Népköztársaság belső rendjének megbontása, diverziós terrorakciók és fontos gazdasági objektumok felrobbantása. A szervezkedés végrehajtása tekintetében elképzelésük, hogy a szervezkedés alapját képező sejtek vezetői és fontosabb megbízható káderek börtönön belül szervezik, majd a beszervezett sejtvezetők szabadulásuk után a sejt létszámát újabb beszervezésekkel tovább növelik. Szervezeti kérdésként merült fel, hogy csak a sejt vezetőik ismerhetik egymást és a vezetők M... Miklós irányítása alatt állnának.
Ellenséges tevékenységüket M... Miklós szabadulása után, 1978-ban tervezik végrehajtani olyan formában, hogy honvéd egyenruhába öltözve, fegyveresen a gyöngyösi hadosztály-parancsnokságot elfoglalják, majd utána fontosabb több budapesti objektumot, ugyanakkor párt- és kormányvezetőket túszként fogságba akarnak ejteni. Sikertelen akciójuk esetén a túszokat kivégezve Nyugatra disszidálnak.
A fenti szervezkedés előkészülete bűntettére utaló tevékenységet több megbízható hálózati jelentés, valamint többoldalú írásos bejelentés támasztja alá.
A rendelkezésünkre álló adatok alapján az ügyben büntetőeljárás megindítására tettünk javaslatot, mely most van elbírálás alatt.
Hálózati és egyéb úton olyan adatok birtokába jutottunk az év elején, hogy laza csoportosulás van Lénárd Ödön és Szigeti Imre politikai veszélyes személyek /volt papok/ körül. Intézkedési terv alapján a laza csoportosulást nagyrészt felszámoltuk olyan formában, hogy a csoportosulásban részt vevő személyek közül dr. E... Lehelt, T... Pétert és P... Kálmánt magunk mellé állítva, ill. velük szembefordítva, Sz... Imrét és A... Jánost lejárattuk /vamzernak tartják őket/, D... Kálmánt más munkahelyre való helyezés útján elszigeteltük, ugyanakkor Lénárt Ödönt nemdolgozó zárkára helyeztettük, hogy ne legyen alkalma a fenti személyekkel találkozni.
Az egyházi személyeknek az a céljuk, hogy börtönön belül kineveljék azt a fiatal elit gárdát, akik vallásos ideológia leple alatt ellenséges befolyást tudnak gyakorolni fiatal korosztályhoz tartozó politikai elítéltekre, olyformában, hogy azokra szabadulásuk után is számíthassanak.
A bomlasztáson, elszigetelésen és a legjáratáson kivül a laza csoportosulás vezetőit és mindazon elítélteket, akik a laza csoportosulásban részt vettek továbbra is szoros ellenőrzés alatt tartjuk.
- R... János politikai elítélt 1974. június 19-én a zárkája falára papírból kivágott nyilas- és horogkeresztet rakott fel. A parancsnok 20 nap sötétzárka fegyelmi büntetéssel fenyítette meg és egyben izgatás büntette miatt vádeljárást inditott. A bűnvádi eljárás jelenleg vizsgálati szakban van, az ügyet a BRFK Politikai Vizsgálati Osztály végzi. R... János egy pszihopata személyiség, aki állandó orvosi ellenőrzés alatt áll.
-"Szerelő" fn. ügynök és "Balatoni" fn. tájékoztató szóltak,'hogy H... Ferenc politikai elítélt egy vízcsaptelepet akart tőlük beszerezni másfél liter pálinkáért N... Ferenc bv. szkv. részére. A jelzést közöltük a bv. parancsnok elvtárssal, aki vizsgálatot rendelt el az ügyben. A jelzés bebizonyosodott.
N... Ferenc bv. szkv.-t azonnali hatállyal leszerelték, H... Ferenc elítéltet a parancsnok elvtárs 20 nap szigorított fogdával fenyítette meg.
- A rendelkezésünkre álló operatív és egyéb úton nyert adatok alapján elítéltek körében előző negyedévhez viszonyítva a rend és a fegyelem kielégítő. Tárgynegyedév folyamán 16 fő köztörvényes elítéltet kellett munka-, egy fő politikait étkezés megtagadásáért a bv. parancsnok elvtársnak megfenyíteni. A munka- és étkezésmegtagadások egyéni sérelmek miatt történtek /nem akarnak dolgozni, más börtönbe, ill. más munkahelyre akarnak kerülni/.
- A tárgynegyedév folyamán 16 db, diódás rendszerű rádiót derítettünk fel és koboztattunk el a bv.-s elvtársakkal.- A rádiók köztörvényi elitélteké voltak. Az érintett elítélteket a bv. parancsnok elvtárs 20 nap szigorított fogdával fenyítette meg.
- Az elitéltek nagy többsége hetenként megjelenő rabújság, rádióadások és egyéb hírforrásokon keresztül tudomással bírnak a nemzetközi és belpolitikai eseményekről. A lezajlott külpolitikai eseményekkel kapcsolatban az elítéltek nagy többsége megelégedésüket fejezik ki, hogy a nemzetközi életben általános enyhülés tapasztalható.
Azt elősorban a Szovjetunió és a szocialista országok békepolitikájának könyvelik el. Nixon USA. elnök lemondása, ill. eltávolítása meglepetésként hatott az elítéltekre. Pozitívként értékelik e kérdésben azt, hogy a Szovjetunió és USA. között az elnökcsere ellenére sem romlott a viszony, politikai kérdésekben továbbra is keresik a jó viszony kiépítésének lehetőségeit.
Belpolitikai vonatkozásban az elítélteknél olyan vélemény alakult ki, hogy mivel a belső rend az országban kielégítő, nincsenek gazdasági problémák, nemzetközi életben pedig enyhülési folyamat van, ennek alapján nagyarányú amnesztiát várnak jövőre a felszabadulás 50. évfordulójára.