Napi Operatív Információs Jelentések
Jelentés a nyugatnémet figyelőszolgálat tevékenységéről
BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/1-6. Osztály
Szigorúan titkos!
Különösen fontos!
Tárgy: A nyugatnémet külső figyelő szolgálat módszerei
FELJEGYZÉS
A csatolt iratunk a magyar hírszerzés egy segédlete volt, amelyet egy 1979-es jelentésükhöz csatoltak.
A nyugatnémet külső figyelő szolgálat módszereit 1979. május hónapban Köln-Bonn térségében végrehajtott nyílt és konsplratív figyelések alapján az alábbiakban jellemezhetjük!
Az ellenséges külső figyelő szolgálat a kölni magyar külképviselet fedése alatt dolgozó hirszerzőtisztünk /rezidens/ és a rezidentura hálózatához tartozó titkosramunkatárs találkozója alkalmával lépett akcióba. Az akciót feltehetően telefonlehallgatás előzte meg, mivel a figyelés a telefonon előre egyeztetett találkozó színhelyén a találkozó előtt nyíltan "jelent" meg.
A figyelők a célszemélyek együttes utcai mozgása során rejtett fényképezés útján kísérletet tettek a találkozó dokumentálására. Tapasztalható volt, hogy a figyelők a kezdeti szakaszban éreztetik jelenlétüket.
A találkozót követően a figyelés együttesen alkalmazta a nyílt és konspiratlv figyelési módszereket. Ennek során a nyilt figyelést végrehajtó figyelők blokkolták azokat az objektumokat, ahol a célszemély /hirszerzőtisztünk/ megfordult, illetve hosszabb ideig tartózkodott. Kivételt képezett a kölni magyar nagykövetség épülete, illetve a célszemély lakása, ahol feltételezhetően állandó jelzőhely működik.
Amikor a rezidentura tagjai a figyelés felfedésére ellenfigyelést szerveztek, az ellenséges fígyelőszolgálat időlegesen megszakította a nyílt figyelést.
A figyelés 14 napja alatt a felállt" figyelő gépkocsik és gyalogos figyelők kis csoportja végzett nyílt figyelést. Ezzel párhuzamosan, mintegy a nyilt figyelést végzők mögött, a célszemély mindig "érezte" a konsplrált figyelők jelenlétét is.
A nyílt figyelést végrehajtó gépkocsik általában szorosan a figyelt személy nyomában haladtak, de gyér forgalomban és éjjel ezt a módszert nem alkalmazták. Hétvégeken és munkaszüneti napokon a célszemély nem tapasztalt figyelést.
A figyelés munkakezdéstől, este lo h-ig tartott, s a nyílt figyelést végző brigád 4-5 gépkocsival és 5-6 fővel rendelkezett.
A gyalogos figyelők öltözete nem tért el a környezettöl, de feltűnőek voltak a figyelőknél lévő tömött "autóstáskák", valamint a klasszikus - de nagyméretű - fekete ernyők /még a női figyelőknél is/, ami feltehetően összeköttetési eszközül szolgálhatott.
A figyelők csak a nyilvános szórakozó helyekre követték célszemélyt, az üzletekbe nem mentek be, de ilyenkor a kirakatüvegen keresztül igyekeztek figyelemmel kisérni a célszemély mozgását.
Feltűnő volt, hogy amikor a nyílt figyelést végző gépkocsik manőverezési kényszerbe kerültek, többször szabálytalankodtak /felhajtottak a járdára, "második sorban" parkíroztak, visszafordultak a záróvonal ellenére, stb./
A mintegy két hétig tartó akciósorozat idején a figyelések zöme hírszerzőtisztünk ellen irányult, a találkozón résztvett titkosmunkatárs csak 1-2 alkalommal vette észre a figyelők jelenlétét.
Budapest, 1979. június 29.
ÁBTL - 3.2.5. - 0-8-412/2