Napi Operatív Információs Jelentések
Sport és politika
NAPI OPERATÍV INFORMÁCIÓS JELENTÉS
128. szám
Budapest, 1984. július 2.
"Portisch Lajos sakkozó lemondását a világválogatottban való szereplésről egyesek úgy próbálják magyarázni, hogy nem akar a szovjetek ellen sakkozni, mert az olimpiai bojkott gondolata tőlük indult ki."
A nemrég lezajlott Tungsram Kupa nemzetközi vízilabda tornán a magyar csapat - állítólag - szándékosan nem játszott teljes erőbedobással; a játékosok többsége ezzel akarta kifejezésre juttatni, hogy "ez a torna nem ér fel az olimpiával”. A sportolók közül a vízilabdázók, birkózók és kajakosok körében még mindig beszédtéma az olimpia bojkottja. Több élsportoló foglalkozik az aktív sportpályafutás befejezésének gondolatával. Portisch Lajos sakkozó lemondását a világválogatottban való szereplésről egyesek úgy próbálják magyarázni, hogy nem akar a szovjetek ellen sakkozni, mert az olimpiai bojkott gondolata tőlük indult ki.
Az információ nem ellenőrzött.
Intézkedés: jelentik a BM III/III Csoportfőnökségnek.
/BRFK/
ÁBTL - 2.7.1. NOIJ Összefoglaló jelentések 128/5. 1984. július 2.
A sakkozók olimpiája más időpontban zajlott, mint a "rendes" olimpia, és itt nem is volt bojkott - bár néhány sakkozó időnként bojkottált egy-egy versenyt, de nem politikai okok miatt. 1984-ben Portisch Lajosnak más oka volt, hogy nem vállalta a sakk világválogatottban való szereplését - a csatolt, újvidéki újságban közölt cikkben többek között ezt írják: "...a mérkőzést egy London külvárosában levő elhagyott kikötőben játsszák, a Kutyák szigetén, ahol hajdan VIII. Henrik tartotta agarait és vérebeit, hogy a Világválogatott csapatkapitányának felelős tisztségét 50 000 dollárért egy hajótulajdonosra ruházta, s hogy megengedte, hogy a sakkozóknak a 45 perces júniusi autóbuszi szaunázás után olyan teremben kelljen küzdeniük, ahol nem volt sem légkondicionáló berendezés, sem megfelelő világítás. [...] S végül megemlítjük, hogy teljesen elhibázta a Világválogatott csapatösszeállítását. Tizennégy éve a néhai dr. Max Euwe az eredmények rangsorolását számítógépre bízta, s a számítógép állította össze a világ csapatát: inkább vállalta, hogy merevnek tartsák, semmint, hogy bárkit is megkárosítson. S bár abban igazat adhatunk Campomanesnak, hogy a csaptkapitánynak taktikai célokból joga van manővereznie a csapat összeállítása során, abban már semmiképpen sem érthetünk vele egyet, hogy nem emberi módon, meleg szavakkal közölte Portischsal, miért került csupán a 7. táblára.
(Mellékesen, nem volt igaza: köztudomású, hogy a magyar nagymester éppen a gyengébbek ellen bukik el igen gyakran, s hogy az erősebbek ellen lobogó becsvággyal küzd és a vártnál jóval eredményesebb — Portischt tehát érdemeitől nem alacsonyabb, hanem esetleg magasabb táblán kellett volna szerepeltetni.) Ezzel a rossz húzásával Campomanes tulajdonképpen rákényszeriítette Portischt hogy lemondja részvételét. Márpedig Portischsal a Világválogatott esélye igencsak megnőtt volna, s a kétpontos vereség helyett talán győzelmet arat."
Portisch Lajos ekkor talán a harmadik volt a sakkozók világranglistáján.