Napi Operatív Információs Jelentések
Szalay Júlia a magyarországi szegénységről
BRFK ÁLLAMBIZTONSÁGI SZERV
ÉRTÉKELŐ-, TÁJÉKOZTATÓ-, TITKÁRSÁGI
ALOSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!
Napi operatív információs jelentés
Budapest, 1984. július 03. /103./
1./ HMB-12-12 [hálózati megbízott jelentése]
Stalter György: Edelény 1995
Az előadás központi állítása az volt, hogy 1 millió szegény él Magyarországon, de a hatalom ezt titkolja, és az ország rossz gazdasági helyzetére hivatkozva nem tesz semmit a szegénység felszámolásáért. Szalay Júlia szerint - tudósított az egyik ügynök - "az ország lakossága nem köteles tudomásul venni a külgazdasági problémákat, nem lehet az állampolgár dolga, hogy együttérezzen egy rossz gazdasági stratégia gondjaival".
A szerv hírforrása június 26-án jelen volt a SZETA heti összejövetelén. Itt DEMSZKY GÁBOR a Beszélő 8. számát ajánlotta megvételre , majd elmondta, hogy belügyi szervek elkoboztak tőlük egy fénymásoló gépet és a Hírmondó összevont 7-8. számát. Véleménye szerint a házmester a BM beépített embere volt.
Ezt követően SOLT OTTILIA bevezette az előadást, majd SZALAY JÚLIA a magyarországi szegénységről és az azzal kapcsolatos szociálpolitikai teendőkről beszélt. Elmondta, hogy véleménye szerint hazánkban 1 millió szegény van, akik a létminimum alatt élnek, de a rendszer ezt nem hajlandó tudomásul venni.
Később egy kb. 35-40 év körüli - HMB által ismeretlen - férfi elmondta, hogy Szolnokon, amikor a városi tanácsnál volt tisztviselő - 1973-ban "felső utasításra" cigányvizsgálatokat végeztek, szigorú rezsimintézkedések mellett, melynek eredményét szigorúan bizalmas anyagként kezelték, saját jegyzeteiket megsemmisítették.
Ezt követően KRASSÓ GYÖRGY-gyel beszélt, aki elmondta, hogy ügyét figyelmeztetéssel zárták le, de az eljárás során lefényképezték noteszát lakáskulcsait.
Szalay Júlia megemlítette, hogy a Népművészeti Intézet szervezésében lesz a pásztói tábor, a szállást az intézmény biztosítja. Az egyhetes szociológiai tábor címe: "Cigányság, szegénység, hátrányos helyzet".
Intézkedés: Jelentik a BM III/III. Csoportfőnökségnek.
BRFK
BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-B. Önálló Alosztály
SZIGORÚAN TITKOS!
KÜLÖNÖSEN FONTOS!
125. sz. NAPI JELENTÉS
Budapest, 1984. július 4.
BELSŐ ELLENSÉGES ELEMEK TEVÉKENYSÉGE
1./ HMB /hálózati megbízott jelentése/
A SZETA szeminárium "évadzáró" foglalkozásán Szalay Júliának a magyarországi szegénységgel foglalkozó korábbi előadását vitatták meg.
Ezúttal is sokan pontatlannak ítélték Szalay Júlia értékelését mivel állításuk szerint a hazai szegénységnek van egy olyan rétege is, amelynek a helyzete a "harmadik világbeliek helyzetével azonos, akiknek a sorsát semmilyen szociálpolitikai injekció nem képes javítani. "Okoskodó" fn. célszemély szerint rajtuk csak forradalmi változtatással lehetne segíteni, amikor is "egyetlen, de óriási akció keretében - pl. egy új földosztás - mindenfajta problémájuk megoldható lenne."
Egy résztvevő - aki magáról azt állította, hogy a 70-es évek elején Szolnokon volt tanácsi dolgozó - támogatta a fenti megállapításokat, egy állítólagos szigorúan bizalmas vizsgálat tapasztalatai alapján, amelyben annakidején ő is részt vett. Elmondása szerint számozott kérdőíveket kellett minden este átvenni, a kitöltötteket minden este leadni a VB titkárnak. Úgy voltak kettesével szervezve, hogy egy közűlük nyomozótiszt volt, aki "ellenőrizte, hogy csak a kaidott kérdőívre írjanak, és cak az abban szereplő kérdésekre szerezzenek be információkat". /Megnevezte a vele "párban lévő nyomozótisztet"./
Szalay koncepciója szerint "autonóm önvédő szervezetek" országos nyomás segítségével lehet a hatalomtól olyan szociálpolitikát kikényszeríteni, amely az életszínvonal emelésére koncentrál. Álláspontja szerint "az ország lakossága nem köteles tudomásul venni a külgazdasági problémákat, nem lehet az állampolgár dolga, hogy együttérezzen egy rossz gazdasági stratégia gondjaival".
Intézkedés:
- intézkedéseket tesznek az őszi újrakezdés akadályozására;
- azonosítják az állítólagos volt szolnoki tanácsi dolgozót;
- az információkat a tájékoztató munkában hasznosítják.
ÁBTL - 2.7.1. NOIJ III/III. 125/1. 1984. július 4.