Médiamegjelenések

Rejtélyes körülmények között bukkant fel egy deportált fényképész naplója a tükör mögül
Deportálás 1944-ben, tükörrenoválás 2017-ben és koronavírus-járvány 2020-ban. A három, látszólag egymáshoz semmilyen tekintetben nem kapcsolódó esemény egy napló felbukkanásához vezetett. A feljegyzéseket Donáth Pál készítette 1945. január 9-én, a bergen-belseni koncentrációs táborban, egész pontosan a 13. barakkban, a XI. ágycsoport felső ágyán. Huhák Heléna – Szécsényi András írása.
Forrás: Telex
2021.03.18
Nóra Szekér PhD: 1947, Ende der jungen ungarischen Demokratie
Szekér Nóra a bécsi Collegium Hungaricum felkérésére tartott német nyelvű előadást a Magyar Közösség-perről.
Forrás: Collegium Hungaricum Wien
2021.02.25
A Mindszenty-per
Vörös Géza kollégánk, más történész társaságában Mindszenty József koncepciós peréről beszélt az M5 csatorna Ez itt a kérdés című műsorában.
Forrás: m5, Ez itt a kérdés
2021.02.08
„Vállvonogatással felelt”
A hírszerzés a 80-as évek elején azon ügyködött, hogy egy magyar énekesnő kanadai férjén keresztül bizalmas információkhoz jusson - derül ki Szőnyei Tamás cikkéből.
Forrás: Magyar Narancs
2021.01.06
Rock a rendszerváltás idején - podcast
Víg Mihály, a Balaton és a Trabant zenekarok vezetője, valamint Szőnyei Tamás, egykori zenei szakíró, ma már inkább levéltáros-történész idézi fel a nyolcvanas és kilencvenes éveket Nádasdy Vilma kérdéseire.
Forrás: 444
2020.12.31
„Három nap múlva már lógott is a pali” – úttörő kötet a diktatúra állambiztonságáról
Eddig még nem készült átfogó életrajzi kötet a diktatúra politikai rendőrségét vezetőkről, most azonban Krahulcsán Zsolt történész Pártállambiztonság. Arcképek Kádár titkosszolgálatából című kötetében megírta tizennégy felsővezető életútját. A magyar sajtóban először a Válasz Online olvashatta a könyvet, amely páratlan betekintést enged az árnyékok birodalmába. Nagyinterjú.
Forrás: Válasz Online
2020.12.28
Sakkfigurák
Som Lajos úgy halt meg, hogy nem tudhatta, melyik nap kerül valami nyilvánosságra a jelentéseiből. Ez a nap most jött el - derül ki Szőnyei Tamás cikkéből.
Forrás: Magyar Narancs
2020.12.16
Magyar hősök - Emberemlékezet podcast 4.rész
A hősök népe vagyunk: Álmos, Árpád, Bulcsú, Búvár Kund, Szent László, Hunyadi János, Kemény Simon, Kinizsi Pál, Thury György…, s napestig folytathatnánk a sort. De miként kerül ebbe a sorba Soós Géza, aki szinte kortársunk volt, s akiről a közvélemény alig tud valamit? Erről a „sármos fiatalemberről”, aki elkötött egy német repülőgépet és megmentett sokezer életet, szól az Emberemlékezet, amelyben Horváth Szilárd beszélgetőtársa Földváryné Kiss Réka és Szekér Nóra.
Forrás: Emberemlékezet podcast
2020.12.03
... 9 10 11 12 13