Médiamegjelenések
Szobordöntések és szoboravatások
Szobrok jönnek és mennek! Pedig ők maguk egyhelyben, mozdulatlanul állnak. Sorsukról azok döntenek, akik mozgatják, elbontják, ledöntik, vagy emlékparba szállítják őket. Mert mindegyik szimbolizál valamit, és ha egy rendszer változik, a szobroknak is változniuk kell. Szobordöntések és szoboravatások - Lázs Sándor filmje a XXI században. Az adásban Müller Rolf is nyilatkozott.
Forrás: XXI. század
2020.11.30.
Forradalom vagy titkosszolgálati akció?
Vendégek: Wonke Rezső operatőr, rendező, Balogh László operatőr, Bandi István történész TUDOMÁNYOS KUTATÓ, ÁBTL
Forrás: m5, Ez itt a kérdés
2019.12.16.
Drogcsempészetben utazhatott a magyar katonai titkosszolgálat
Egy svájci fedőcégen keresztül a magyar katonai titkosszolgálat is érdekelt lehetett az amerikai kábítószercsempészetben a hetvenes-nyolcvanas években, olyannyira, hogy mindez az amerikai-magyar kereskedelmi kapcsolatokat is veszélyeztette - így lehetne összefoglalni Orbán-Schwarzkopf Balázs történész egyik friss kutatásának lényegét. Magyarországról több kábítószerhatású gyógyszer jutott ki az Egyesült Államokba illegálisan, mint legálisan.
Forrás: Index
2019.12.02.
Cseh Gergő Bendegúz: Ki volt Pokorni Zoltán nagyapja?
Sokakat megdöbbentett a hír, amikor kiderült, hogy Pokorni József nyilas háborús bűnös volt. Unokája, Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester példás módon járt el, kezdeményezte, hogy vegyék le nagyapja nevét a II. Világháborús emlékműről, és felkért egy történészekből álló csoportot arra, hogy vizsgálják meg, vannak-e még olyan nevek ezen a mementón, akik valójában nem hősök, hanem bűnösök voltak. A bizottság tagja Cseh Gergő Bendegúz, az Állambiztonsági Történeti Levéltár igazgatója is, aki részletesen is beszélt a témáról a Gyújtópontban.
Forrás: Hit Rádió
2019.11.18.
Exkluzív a „titkok házából”: még ennél is jobban nyilvánosságra fogják hozni az ügynökaktákat
Hogyan befolyásolja a rendszerváltás történetének kutathatóságát, hogy 1988-89-ben kulcsfontosságú belügyes iratokat semmisítettek meg? A 30. évfordulón erre a kérdésre kerestünk választ az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában.
Forrás: Válasz Online
2019.09.09.
A kádári propaganda csodafegyvere: így sajátította ki a diktatúra a „márciusban újrakezdjük” jelszavát
Nem volt „MUK”, senki sem kezdte újra a forradalmat 1957 márciusában, az ország néma maradt. Krahulcsán Zsolt, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) tudományos kutatója meghökkentő adatokkal bizonyítja, hogyan vált a MUK a kádári propaganda és a megtorló gépezet részévé. Tény: sokkal több hivatalos MUK-os plakát, röpirat maradt fent, mint amennyit a forradalmárok használtak. De mit jelent mindez?
Forrás: Válasz Online
2019.03.19.
Tegnapi történelem: Egy hiteles Péter Gábor-portré
25 éve 87 évesen halt meg Eisenberger Benjamin magyar kommunista politikus. Ki volt az ÁVH hírhedt vezetője? Az ECHO TV Tegnapi történelem című műsorában Tóth Eszter Zsófia történész és Müller Rolf történész egy hiteles Péter Gábor-portrét mutatott be.
Forrás: Echo TV
2018.10.09.
A levéltár nem zárol ügynökaktákat, csak betartja a törvényt
Az ügynöktörvény nem jó, de a levéltárnak eszerint kell eljárnia, ezért kellett zárolniuk Kárpáti György hálózati aktáját – Írja Ungváry Krisztiánnak válaszolva az Állambiztonság Szolgálatok Történelmi Levéltárának főigazgatója.
Forrás: Index
2018.03.02.