Podcastek és videók
Keresett kifejezés: 1956 (összes találat: 39) Keresés törlése
Müller Rolf előadásában bemutatja, hogy a kihallgató tisztek által vezetett vizsgálatok folyamatában hol helyezkedett el a test és a lélek meggyötrése, milyen módszereket alkalmaztak a rábeszéléstől a megfélemlítésen át a fizikai kínzásig, milyen szerephez juthatott a politikai rendőrség a kivégzésekben, és milyen gyakran fordult az államvédelmi őrség a „kurtavas" büntetéshez a táborokban, illetve a börtönökben.
A hagyományos megítélés szerint az ügynökök kifejezetten negatív megítélés alá esnek, szinte mindmáig hordozzák a Kádár-korszak szimbolikus terhét. Papp István előadásában árnyalni szeretné ezt a képet egy eddig kevéssé kutatott terület, a mezőgazdasági szabotázs-elhárítás bemutatásával.
Vörös Géza előadásában Mindszenty József állambiztonsági megfigyelését mutatja be az 1945-ös, érsekké történő kinevezésétől az 1975-ben bekövetkezett haláláig terjedő időszakban. Milyen módszerekkel, milyen eszközökkel követték nyomon a főpap életét, hogyan nyertek információkat tevékenységéről, miképp figyelték meg őt és környezetét, valamint ezen titkosszolgálati adatok birtokában hogyan használta fel személyét az állampárt a maga politikai, egyházpolitikai céljainak megvalósításában.
A Történelmi KávéháZ 2016. áprilisi rendezvényén levéltárunk munkatársa, Köbel Szilvia Szabó Miklós történész életét, szakmai és politikai pályafutását ismertette, különös hangsúllyal kitérve az állambiztonsági megfigyelésére, melynek dokumentumai nálunk találhatók.
Kávássy János Előd előadásában Rajki Márton atipikus 1956-os karakterét és viselkedésmódját mutatja be.
Papp István előadásában nem gazdaságtörténeti áttekintésre, nem a termelőszövetkezeti világ bemutatására vállalkozik, hanem egy hús-vér ember, egy izgalmas és nagyon ellentmondásos politikai életút felvázolására törekszik. Vajon zaklatott és töredezett, vagy nagyon is következetes és egyenes vonalú volt Fehér Lajos életpályája?