Médiamegjelenések

Hontalan hazafiak – emigráns magyarok a hidegháborús hírszerzésben
A Kádár-korszak visszatérő propaganda-eleme volt, hogy a „népi demokrácia” ellen „hazaáruló” magyar emigránsokkal kiegészült külföldi fegyveres csapatok áskálódnak. Jobst Ágnes történész utánajárt, hogy volt-e ennek bármi valóságalapja, vagy csak kitalálta a pártállam, hogy egyfajta korabeli Soros-Brüsszel összeesküvésként riogathassa vele a népet.
Forrás: atlatszo.hu
2023.10.19
Agyonverték vagy lelőtték a párttitkárt?
1956. december 10-én a Pest megyei Gyón községben meggyilkolták a korábbi dabasi járási párttitkárt, Biksza Miklóst. A Tangó és Kes mai adásában Takács Tibor történész-levéltárossal – aki A párttitkár halott – egy 1956-os gyilkosság története címmel könyvet is írt az esetről – egyebek mellett azt elemezzük, mennyivel nehezebb egy bűntény felderítése, amennyiben politikai indokok és elvárások is állnak az ügy hátterében, illetve mennyiben hasonlít egy történész munkája egy Kádár-kori nyomozó tevékenységéhez.
Forrás: 24.hu
2023.08.13
Hazaárulás másképp: magyar sorstalanok
Gervai András 18 ember történetét mutatja be nemrég megjelent kötetében különböző források alapján. Egyfelől folytatta több évtizedes történészi kutatómunkáját, elsősorban az állambiztonsági szolgálatok szocalizmusbéli iratainak feldolgozásával, de újságíróként és szerkesztőként utánament minden másnak: (ön)életrajzoknak, akár szépirodalmi műveknek, folyóirat- és újságcikkeknek is.
Forrás: atlatszo.hu
2023.05.26
Száz év magányosság – Henry Kissinger köszöntése
Holnap ünnepli 100. születésnapját Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter. Lapunknak küldött írásában Krajcsír Lukács történész, a nemzetközi kapcsolatok elemzője, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos munkatársa ered a Kissinger-rejtély nyomába.
Forrás: Válasz Online
2023.05.26
Az amerikai kémek olyan jól beszéltek magyarul, hogy nehéz volt megtippelni a valós nemzetiségüket
Jobst Ágnessel Hontalan hadsereg? című könyvéről Mörk Leonóra beszélgetett a Margó Irodalmi Fesztivál első napján. Szó esett arról, hogyan talált rá az eldugott bajor településen működő amerikai katonai iskolára, miért kellett fatörzsbe dugni a leveleket, és arról is, volt-e női kém egyenjogúság.
Forrás: Könyves Magazin
2023.05.12
"A punknak volt egy olyan ellenzéki értelmiségi olvasata, hogy miért kell ezzel foglalkozni"
Hogyan lesz egy, a közönség részvételével lezajlott csirkeölésből és néhány rendszerellenes strófából bírósági ügy? Miként terjedt el az a tévhit, hogy a CPg neve Cigánypusztító galerit jelent? Takács Tibor történésszel a CPg együttes Kádár-korszakbeli megítéléséről és a punkperekről beszélgettek.
Forrás: Magyar Narancs
2023.04.25
Apró besúgók, nagy áldozatok
Időről időre felkapja a sajtó, és nyomában a fejünket mi is egy-egy, leegyszerűsítve szekusügynek nevezett történeten. Ma a gyerekek beszervezése, az apró ügynökök kapcsán beszélgetünk a kérdésről. Az előző politikai rendszer titkosrendőrségének, a Szekuritáténak a munkásságát kiválóan ismerő Bandi István, a magyarországi Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatója a Naprakész vendége.
Forrás: Marosvásárhelyi Rádió
2023.04.21
XXI. század – A botrányosra sikerült Pusztavacsi Békefesztivál
A jelenlévőkön kívül csak kevesen tudtak és tudnak róla a mai napig, ezért van olyan ,aki csak legyint: „ugyan már!”. Pedig a nyolcvanas évek közepén valóban megtörtént, hogy rendőrök szinte ok nélkül vertek szét egy koncertet, nem is akárhol: a Pusztavacsi Békefesztiválon. A XXI. század egy kevéssé ismert esetet dolgoz fel hétfői adásában.
Forrás: RTL, XXI. Század
2023.04.03
... 3 4 5 6 7 ...