Médiamegjelenések

Egyik leghíresebb zongoristánkat Nyugaton is megfigyelhették
Egyik legismertebb zongoristánk, Cziffra György élete rendkívül kalandos volt, itthon folyamatosan megfigyelte a politikai rendőrség, de nagy valószínűséggel a nyugati titkosszolgálatok is érdeklődhettek iránta. Mit rejt a Cziffra dosszié? címmel időszaki kiállítás nyílt az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában. A tudás.hu Cseh Gergő Bendegúzt, a Levéltár főigazgatóját kérdezte.
Forrás: tudas.hu
2024.03.12
A nagy titkosszolgálati drogjátszma – amikor a magyar Chinoin látta el kábítószerrel Amerikát
Magyarország a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a világ egyik legnagyobb drogexportőre volt. A magyar állam tudtával. A Chinoin állami tulajdonú gyógyszergyárban készült drogot egy állami kereskedő cégen és a svájci Medimpex képviseleten keresztül a kolumbiai drogkartellel juttatták el az Amerikai Egyesült Államokba. A Válasz Online cikke Orbán-Schwarzkopf Balázs kutatásáról.
Forrás: Válasz Online
2024.03.12
Zongoraművész célkeresztben
Cziffra György zongoraművésznek a mélyszegénységből a világhírig ívelő páratlan pályafutását és a diktatúra titkosszolgálatának működését is felvillantja a Mit rejt a Cziffra-dosszié? – Az emigráns zongoraművész: Cziffra György és az állambiztonság című tárlat, amely az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) falai között nyílt meg.
Forrás: Demokrata
2024.03.06
Mit rejt a Cziffra-dosszié?
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és a Cziffra Fesztivál közös eseményeként egy különleges tárlat látható a levéltárban. A kiállítás az idén harminc éve elhunyt zongoravirtuóz, Cziffra György életét 1945-től a haláláig követi, az ötvenes évek hatalmi rendszerén keresztül (is) szemlélve.
Forrás: Szabad Föld
2024.03.05
Világhírű magyar tudósok megfigyelése a kommunista diktatúrában
Az atombomba elkészítésében úttörő szerepet játszó tudósok állambiztonsági megfigyeléséről osztott meg különleges részleteket a Kossuth Rádió Nagyítás című műsorában Szekér Nóra, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának történésze. A műsor a kommunizmus áldozatainak emléknapján, február 25-én 15 órától hallható.
Forrás: hirado.hu
2024.02.24
Cziffra György zongoraművész titkosszolgálati megfigyeléséről készült kiállítás
Cziffra György zongoraművész titkosszolgálati megfigyeléséről állított össze kiállítást az Állambiztonsági Történeti Levéltár. Az 1921-ben született csodagyerek Magyarországon szinte elkallódott, disszidálási kísérlete után börtönbe került. Felesége egyiptomi táncosnő volt, vele emigrált Párizsba. A Kádár-rendszerben azért figyelték, hogy visszacsábítsák az akkor már világhírű művészt.
Forrás: RTL, Híradó
2024.02.24
A kitelepítés és kuláküldözés volt a témája a békéscsabai Rubicon-estnek
A kommunizmus áldozatainak emléknapja kapcsán Békéscsabán rendezett kerekasztal-beszélgetést a Rubicon Intézet szerdán, amelyen részt vett Levéltárunk főigazgatója, Cseh Gergő Bendegúz is.
Forrás: behir.hu
2024.02.22
Több apasági per indult a világhírű magyar művész ellen, az anyja szülőtartást követelt
Lebilincselő történeteknek eddig sem volt híján mindaz, amit Cziffra György életéről tudtunk, de az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában 2024. február 14-én nyíló kiállítás ezt a tudásunkat tovább gazdagítja, és némiképp árnyalja is. A Cziffra-dossziéról az Index Kulturális rovatának podcastjában a kiállítás kurátorával, Viszket Zoltán történész-levéltárossal beszélgettünk.
Forrás: Index
2024.02.10
1 2 3 4 5 ...