Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   1945 (összes találat: 39) Keresés törlése

2020. január 9. A militarizált Hortobágy 1950-1953

Saád József előadásában arra törekszik, hogy a kitelepítések egyik célterületére: Hortobágy pusztáira összpontosító társadalomtörténeti kutatásainkat az 1945-öt követő háborús állapot (Carl Schmitt) közvetlen készültségi szakaszba helyezésének és az ezzel párhuzamos társadalomszerkezeti átrendezésnek fogalmi keretei között értelmezze.

2020. október 15. A Szabó Dezső-kérdés a Kádár-korszakban

1945 januárjában, 75 évvel ezelőtt hunyt el – Budapest ostroma közben – a két világháború közötti korszak alighanem legnagyobb hatású politikai gondolkodója, közírója, Szabó Dezső. Az elsők között vetett számot a nagy háborút követően szuverenitását visszanyerő Magyarország kívánatos politikai alternatíváival. A nagyhatalmak támogatásában reménykedő politikai elgondolásokkal szakítva lényegében egy saját magyar út gondolatát hirdette – a bel- és külpolitikában egyaránt. Papp István előadásában a korábban elejtett szálat felvéve a Rákosi-korszak csendje után 1956/57-től mutatja be a Szabó Dezső-kérdés rendkívül szerteágazó és bonyolult históriáját.

2024. április 25. Újpesti kerülőút a nép lelkéhez: labdarúgás és állambiztonság

Hogy lett az Újpest a rendőrség csapata? Milyen rendőri beosztást kaptak a focisták? Mit jelentett ez a klub hétköznapjaiban? Hogy kötődik az Újpest az ÁBTL épületéhez? Az Újpest FC 1945 utáni történetével kapcsolatos legendákról, tévhitekről és rágalmakról Tóth András válogatott labdarúgóval és Pap Péter Istvánnal, Levéltárunk tudományos kutatójával beszélgetett Pócs Nándor.

... 5 6 7