Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   diplomacia (összes találat: 10) Keresés törlése

2023. november 15. Különleges kapcsolat kisebb-nagyobb bukkanókkal

Októberi beszélgetésünkön bemutattuk, hogy az Egyesült Államok létrejöttétől állt folyamatos konfliktusban Nagy-Britanniával. Meghívott előadóink, Egedy Gergely történész és Baranyi Tamás, a Magyar Külügyi Intézet stratégiai igazgatója feltárták a brit-amerikai ellentétek előtörténetét, a két nagyhatalom világháborús partnerségeit és azt, hogy az 1945 után kialakuló "különleges kapcsolatban" ki hogyan viszonyult a Brit Birodalom fenntartásához vagy épp lebontásához.

2023. október 19. Nehezen kezelhető szövetséges egyéni érdekekkel

Törökország és a NATO hidegháború alatti viszonyáról beszélgetett szeptemberi szabadegyetemünkön Egeresi Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója és Levéltárunk munkatársa, Krajcsír Lukács történész. A beszélgetés a 19. századtól egészen napjainkig ívelve mutatta meg: a Nyugatnak szüksége van a törökökre, akik egy sajátos érdekérvényesítő politikát követve próbálnak egyensúlyozni a szövetségi rendszerek között.

2023. június 19. Erőltetett iparosításba és befagyasztott kommunizmusba fulladt a szétfejlődés

Az 1968-as reformok után a csehszlovák vezetés befagyasztott minden reformot, míg Ceausescu erőltetett iparosítással tette tönkre országát – hangzott el ingyenes szabadegyetemünk „A szétfejlődés román és csehszlovák útjai” című júniusi előadásán, ahol Bandi István és Krajcsír Lukács történészekkel Papp István, levéltárunk főosztályvezetője beszélgetett.

2023. június 2. Út az el nem kötelezettségig

A második világháború utáni szövetséges taktikázás, majd a gulágra hurcolt magyarok történetei után a jugoszláv különutasság társadalmi és politikai hatásairól beszélgettünk Juhász József egyetemi tanárral, az MTA doktorával és Domján Dániel történésszel a Szabó Zoltán Történeti Szabadegyetem harmadik előadásán.

2023. március 27. Így zárt börtönbe a vasfüggöny

Precedens évek – Közép-Európa a nagyhatalmak erőterében 1945-1947 címmel kezdődött el március 22-én levéltárunkban a Szabó Zoltán Történeti Szabadegyetem tavaszi féléve. Az első alkalommal Cseh Gergő Bendegúz, intézményünk főigazgatója beszélt a második világháborút követő békeidőszak nagyhatalmi elképzeléseiről és a szövetséges megszállási taktikák közti hasonlóságokról.

2024. február 15. Globális versenyfutás vadászgépekkel és sörrel

Milyen szerepe volt a közel-keleti államok felfegyverzésében Csehszlovákiának és Magyarországnak? Mennyire volt meghatározó a Szovjetunió a régióban? Miért kereskedett volna Horthy Miklós a közel-keleti országokkal? Izraeli-palesztin konfliktusról, hidegháborús fegyverkereskedelemről és a cseh ipar máig élő közel-keleti és afrikai reneszánszáról Krajcsír Lukács Vadászgépektől a sörökig című könyve kapcsán beszélgetett Pócs Nándor a szerzővel és Prantner Zoltán történésszel.

1 2