Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   leveltar (összes találat: 50) Keresés törlése

2024. február 15. Globális versenyfutás vadászgépekkel és sörrel

Milyen szerepe volt a közel-keleti államok felfegyverzésében Csehszlovákiának és Magyarországnak? Mennyire volt meghatározó a Szovjetunió a régióban? Miért kereskedett volna Horthy Miklós a közel-keleti országokkal? Izraeli-palesztin konfliktusról, hidegháborús fegyverkereskedelemről és a cseh ipar máig élő közel-keleti és afrikai reneszánszáról Krajcsír Lukács Vadászgépektől a sörökig című könyve kapcsán beszélgetett Pócs Nándor a szerzővel és Prantner Zoltán történésszel.

2024. február 29. Szerencsés pillanatban született könnyű álom

Mit jelentett ’68 az erdélyi magyarság számára? Hogy jelenik meg a román-magyar együttélés Sütő András munkásságában? Hogy változott meg az „Erdély-élmény” a magyar közgondolkodásban? Hogy inspirálta a regény Horváth Charlie-t? Álomszerűség és a múlttal való szembenézés: az Anyám könnyű álmot ígér című regényről Papp István történésszel, Levéltárunk főosztályvezetőjével beszélgetett Pócs Nándor.

2022. május 30. Pest 56-os ostromai. A Rádió és a Köztársaság tér bevétele – párhuzamok és különbségek

Az 1956-os forradalom során a felkelők több középületet is – sikerrel, vagy anélkül – ostromoltak, ám mégis a címben szereplő két megmozdulás vált a forradalom legemblematikusabb, leghíresebb eseményévé. Előadásomban levéltári dokumentumok alapján ismertetem a két ostrom közvetlen előzményeit, történéseit, a kevésbé köztudott epizódokat, annak szereplőit, s a véletlen múltformáló hatását.

2022. március 30. Mindennapi kollaboráció és a mikrotörténet-írás lehetőségei

Horváth Sándor, a Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa "Mindennapi kollaboráció és a mikrotörténet-írás lehetőségei" címmel tartott előadást. Az előadásból Horváth Sándor Feljelentés - Egy ügynök mindennapjai című könyvének kutatástörténetét ismerhettük meg.

2024. március 7. Emberi történet a diktatúrák árnyékában

Milyen út vezetett 17 évesen a német hírszerzéstől a gulágra? Hogy kerülhetett valaki az állambiztonság látóterébe? Milyen iratok érhetők el az FSZB levéltárában? 20. századi magyar életutakról, gulágról és a hasonló történetek megfilmesíthetőségéről februári filmklubunk után Kollár János Móczán Péterrel, a film rendezőjével és annak történész szakértőjével, Dr. Szabó Csabával, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatójával beszélgetett.

2021. október 25. Magyar zsidók Bergen-Belsenben (1944–1945)

Szécsényi András a kutatásait Huhák Andreával közösen folytatta. A legfontosabb források a hazai és külföldi levéltárak, Holocaust emlékközpontok iratanyaga, magánszemélyek és gyűjtők anyagai voltak, valamint sikerült 15 interjút is készíteni bergen-belseni túlélőkkel is.

... 2 3 4 5 6 ...