Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   leveltar (összes találat: 50) Keresés törlése

2016. október 13. Párhuzamos életrajzok - Szalma József és Korom Mihály hivatali karrierútjának összehasonlító elemzése

Krahulcsán Zsolt előadásában két állambiztonsági karrierutat mutat be, amelyek egy ponton keresztezték egymást. Szalma Józsefet 1958 végén Korom Mihály követte a Belügyminisztérium Vizsgálati Osztályának élén, és a váltás túlmutatott egy egyszerű szerepcserén.

2017. január 12. Miről árulkodnak a hálózati kartonok?

Az állambiztonsági szervek működésük során több, különböző papíralapú és gépi nyilvántartást vezettek. Kónyáné dr. Kutrucz Katalin előadásában a papíralapú hálózati nyilvántartás levéltárunkban fellelhető maradékának tanulmányozása során eddig szerzett tapasztalatait fogalja össze.

2017. május 11. Jehova Tanúi az állambiztonság fókuszában

Jehova Tanúi a 19. század végétől vannak jelen Magyarországon, tevékenységüket mégis kévéssé érinti a történeti reflexió. Mint a kisegyházak történetével foglalkozó egyik kutató kifejti: „Mivel a felekezet legnagyobbrészt illegalitásban működött, és saját történetük emlékeit sem gyűjtötték össze, valamint a rájuk vonatkozó adataink is nagyon hiányosak, ezért nagyon nehéz még vázlataiban is összeállítani a mozgalom magyarországi történetét.” Igaz ez Jehova Tanúi 1945 utáni történetére is. Petrás Éva előadásában e hiány pótlására tesz kísérletet állambiztonsági, egyéb levéltári és a Jehova Tanúi Egyház saját archívumában található dokumentumok felhasználásával.

2017. június 19. Erőszakos szervezetek: karhatalmak 1945 és 1956 között

A Történelmi Kávéház 2017. június 8-i rendezvényén levéltárunk történésze, Müller Rolf tartott előadást

2017. november 9. A menekülő egyén és a világpolitika: a NATO és az 1956-os magyar menekültek

Az 1956-os forradalom szovjetek általi leverését követő magyar menekülthullám, illetve a befogadásukra szervezett nemzetközi segélyakció a magyar és az egyetemes migrációtörténetnek egyaránt kiemelkedő fejezete. Az európai viszonylatban is jelentős, mintegy 200 ezer fős menekülttömeg ellátása, a befogadási országokba szállítása és integrálása a nemzetközi menekültsegélyezés különleges sikere, amelyben a NATO-országok kormányai meghatározó szerepet játszottak. Kecskés D. Gusztáv előadása – az 1956-os magyar menekültsegélyezés teljes nemzetközi hátterét bemutató kutatás részeként – azt vizsgálja, hogy e csodaszámba menő eseménysorozat pozitív végeredményében milyen szerepet játszott az Észak-atlanti Szövetség mint a Nyugat legfontosobb politikai egyeztető fóruma.

2019. január 10. Testvéri segítség és közös harc

Fejezetek a magyar–csehszlovák belügyi kapcsolatokból, 1956–1989 – cseh források alapján címmel Bencsik Péter nyitotta a 2019-es Történelmi Kávéház előadássorozatot.

... 5 6 7 8 9