Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   1945 (összes találat: 39) Keresés törlése

2014. november 13. Müllerék mosodája, avagy harc egy vegytisztítóüzem körül

Tóth Eszter előadásában egy család, Müller Ede és Müller Edéné ügyén keresztül mutatja be a számonkérés-elszámoltatás intézményeinek működését: hogyan próbálták meg használni és kihasználni a korszak szereplői az új hatalom által kijelölt kereteket, illetve milyen szerepet játszott a politika a háború utáni társadalmi konfliktusokban.

2015. március 12. A magyar katonai hírszerzés 1945 utáni megszervezése

A Honvédelmi Minisztérium Katona Politikai Osztálya, Csoportfőnöksége, majd Katonai Elhárító Főcsoportfőnöksége – ismertebb nevén a „Katpol” – az egyik meghatározó szereplője volt hazánk 1945 és 1950 közötti történelmének. Dávid Ferenc előadása a katonai hírszerzés második világháború utáni történetének egy rövid, de annál érdekesebb időszakát öleli fel, ahol a tevékenység megindítása viszonylag korán, 1945 nyarán vette kezdetét.

2015. november 12. Politikai rendőrség a Horthy-korban 1919–1944

Varga Krisztián előadásában a Történeti Levéltár számos más forrásának segítségével felvázolja a Magyar Királyi Rendőrség Politikai Rendészeti Osztályának működését, intézményi hátterét, jelentősebb nyomozásait, vezetőit, funkcióját és feladatait. Az 1919. augusztus 6-tól 1944. március 19-ig tartó időszak állambiztonsági eseményein keresztül választ ad arra, hogy mi indokolta a szervezet létrehozását, kik és hogyan végezték a nyomozásokat, illetve mely pártok és egyesületek kerülhettek be a politikai rendőrség célkeresztjébe.

2016. január 14. Mindszenty József megfigyelése 1945–1975

Vörös Géza előadásában Mindszenty József állambiztonsági megfigyelését mutatja be az 1945-ös, érsekké történő kinevezésétől az 1975-ben bekövetkezett haláláig terjedő időszakban. Milyen módszerekkel, milyen eszközökkel követték nyomon a főpap életét, hogyan nyertek információkat tevékenységéről, miképp figyelték meg őt és környezetét, valamint ezen titkosszolgálati adatok birtokában hogyan használta fel személyét az állampárt a maga politikai, egyházpolitikai céljainak megvalósításában.

2016. március 10. A politizált gazdasági rendőrség, 1945–1948

Cserényi-Zsitnyányi Ildikó a Magyar Államrendőrség Budapesti Főkapitányságának Gazdaságrendészeti Osztályát (GRO) mutatja be, amelyet elsősorban a második világháború utáni katasztrofális, rendkívül zavaros gazdasági élet és közellátás szabályozására, helyreállítására alakítottak meg 1945-ben, de fontos szerepe volt a megelőzésben és az elrettentésben egyaránt. Noha nem nőtte ki magát olyan meghatározó, a korszakban hasonló államvédelmi feladatokat ellátó politikai és katonai nyomozó szervvé, mint a politikai rendőrség (PRO/ÁVO) vagy a Honvédelmi Minisztérium Katonapolitikai Osztálya (Katpol), a maga korában nagyon is jelentős szerepe volt.

2016. szeptember 8. Egy egyházügyi tanácsos SZT-tiszt évtizede Győr-Sopron megyében

Soós Viktor Attila előadásában a hatvanas évek közepétől a hetvenes évek második feléig nyúló időszakot mutatja be az egyházak helyzete szempontjából, rekonstruálva, hogy Győr-Sopron megyében milyen kapcsolat alakult ki az állam és az egyház között, hogyan viszonyult a két ellenőrző és végrehajtó szerv, az Állami Egyházügyi Hivatal és a BM a helyi egyházi vezetőkhöz, szervezetekhez.

... 3 4 5 6 7