Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   eloadas (összes találat: 90) Keresés törlése

2017. február 9. A vasfüggöny története 1948–1989

Sallai János előadásában a vasfüggöny hazai történetét mutatja be.

2017. március 9. Az amerikai Ralston Purina cég vesztegetési ügye Magyarországon

Cserényi-Zsitnyányi Ildikó előadásában bemutatja, hogy a politikai vezetés hogyan avatkozott be a vizsgálat során kompromittált vezetők érdekében, vagy éppen magukra hagyta őket, és hogy ezt mennyire tekinthetjük a hazai konzervatív baloldal és a reformkommunista vezetők közötti ellentét egyik bizonyítékának.

2017. április 11. A Cég megnyertjei – a megnyertek cégei

Borvendég Zsuzsanna előadásában a Metalimpex vállalat külkereskedelmi gyakorlatán keresztül mutatja be, hogyan használta fel a katonai felderítés a hetvenes évek közepén a külkereskedelmi vállalatokat valutakitermelésre, miként juttatták el – szintén a külkereskedelem segítségével – a nyugati kommunista pártok számára a titkos párttámogatási pénzeket, milyen fedőcégeket hozott létre a katonai hírszerzés költségvetési keretének bővítésére, hogyan működött a titkos jutalékok rendszere, és mi is volt pontosan az „alkotmányos költség”.

2017. május 11. Jehova Tanúi az állambiztonság fókuszában

Jehova Tanúi a 19. század végétől vannak jelen Magyarországon, tevékenységüket mégis kévéssé érinti a történeti reflexió. Mint a kisegyházak történetével foglalkozó egyik kutató kifejti: „Mivel a felekezet legnagyobbrészt illegalitásban működött, és saját történetük emlékeit sem gyűjtötték össze, valamint a rájuk vonatkozó adataink is nagyon hiányosak, ezért nagyon nehéz még vázlataiban is összeállítani a mozgalom magyarországi történetét.” Igaz ez Jehova Tanúi 1945 utáni történetére is. Petrás Éva előadásában e hiány pótlására tesz kísérletet állambiztonsági, egyéb levéltári és a Jehova Tanúi Egyház saját archívumában található dokumentumok felhasználásával.

2017. június 19. Erőszakos szervezetek: karhatalmak 1945 és 1956 között

A Történelmi Kávéház 2017. június 8-i rendezvényén levéltárunk történésze, Müller Rolf tartott előadást

2017. szeptember 22. Miről szólnak az ügynökjelentések? Szempontok az „ügynökakták” értelmezéséhez

A közéleti diskurzusban mostanában elterjedt az „ügynökakták” „nyilvánosságának” a követelése. E mögött nem nehéz felfedezni azt a meggyőződést, miszerint az állambiztonsági iratok közzététele révén a múlt automatikusan hozzáférhetővé válik a számunkra (feltárul, mondtuk volna pár évtizeddel ezelőtt). Takács Tibor előadása arra is fel kívánja hívni a figyelmet, hogy a források sosem önmagukért beszélnek, azokat meg kell szólaltatni – elsősorban az ezzel hivatásszerűen foglalkozó szakembereknek, a történészeknek.

... 9 10 11 12 13 ...