Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   eloadas (összes találat: 89) Keresés törlése

2019. március 13. A vidám barakk és a morgós különc -Magyarország és Románia az államszocializmusban

Publicisztikai és historiográfiai közhelynek számít, hogy Magyarország volt az 1960-as évektől a szovjet tömb legvidámabb barakkja, miközben a Nicolae Ceaușescu-vezette Románia keményvonalas belpolitikájával és különutas, Nyugat-barát manővereivel tűnt ki a szocialista országok között. Mennyire tükrözik ezt a klisét a ma már (vagy éppen még) szabadon hozzáférhető, tekintélyes mennyiségű és rétegzettségű levéltári források - teszi fel a kérdést előadásában Stefano Bottoni.

2019. április 11. Az 1956-os kárpátaljai politizáló csoportok bemutatása a KGB dokumentumok tükrében

Az 1956-os forradalom kárpátaljai kutatása a rendszerváltást követően indulhatott meg. Ukrajnában, és ezen belül Kárpátalján azonban még mindig csak a tényfeltárás elején járunk, azonban már az eddigi kutatások alapján is számos adat azt bizonyítja, hogy a szabadságharc leverését Kárpátaljáról irányították - mutatja be előadásában Váradi Natália.

2019. május 9. L"ÉK"-et kap a Világosság

Az Állami Egyházügyi Hivatalba telepített rezidentúra és K-lakás az egyházak irányába végzett hírszerzés szolgálatában címmel Soós Viktor Attila tartott előadást.

2019. június 13. Pénzügyi jellegű bűncselekmények megítélése a Rákosi-korszakban

Miként támogatta a kommunista hatalom büntetőjogi eszközökkel az államosítást vagy a tervgazdálkodást? Az államháztartási bevételek növelésének kényszere miként öltött testet a tömeges méretű gazdasági tárgyú eljárásokban? 1945-től az 1962-es Btk. hatálybalépéséig eltelt időben a gazdasági (és ezen belül a pénzügyi) bűncselekmények miért szerepelhettek évi több tízezres számmal a bűnügyi statisztikákban, amelyek szerint például csak 1952-ben 39.559 eljárást folytattak le közellátás elleni bűntett, 4540-et árdrágítás és 7051-et tervbűntett miatt? Czene-Polgár Viktória előadásában ezekre a kérdésekre keresi a választ

2019. szeptember 13. Az 1989-es romániai forradalomba történő magyar beavatkozás kérdése

Ha megismerjük, hogy a beavatkozás mítoszát milyen körülmények között kreálták, valamint feltárjuk a létrehozók céljait és az ügyben kifejtett tevékenységüket, mindez segít a napjainkban is zajló bírósági eljárások megértésében - tudjuk meg Bandi István előadásából.

2019. október 10. Kommunista tömegzavarási technikák a koalíciós években – két Csanád megyei példán keresztül

A koalíciós években (1944–1948) végzetesen rombolták a politikai kultúrát az egyre inkább elharapódzó tömegzavarási technikák. A kommunista politikai stratégia részévé vált, hogy ¬– formailag a demokrácia védelmének ürügyén – az MKP-val szembenálló társadalmi erők nagygyűléseit, tömegrendezvényeit megzavarták az ún. R-Gárda tagjai vagy a kommunista befolyás alatt lévő karhatalmi tényezők. Medgyesi Konstantin előadásában két Csanád megyei példán mutatom be a tömegzavarási mechanizmus politikai hátterét, az agresszív magatartásminták mögötti hatalmi szempontokat.

... 12 13 14 15