Podcastek és videók

2018. október 11. MUK: állambiztonsági provokáció?

Krahulcsán Zsolt előadásában arra keresi a választ, hogy 1957 tavaszán a MUK-jelszóval fémjelzett tiltakozás vajon a magyar társadalom spontán módon megszerveződő ellenállási akciósorozata, vagy a hatalom provokációs kísérlete volt-e.

2018. szeptember 13. A Kesztölci (külön) Köztársaság - egy 1956-os vidéki mikrotörténet

Göncz Balázs memrég feltárt dokumentumok alapján ismerteti a faluban történt forradalmi eseményeket, azok előzményeit, a köztársaság megdöntését, valamint a „köztársasági elnök” 1963-ig tartó különös bujkálását.

2018. június 14. A Magyar Testvéri Közösség megfigyelése az 1947-es persorozatot követően

Szekér Nóra előadásában arra a megfigyelés történetére koncentrál, amely szemléletes képet ad arról, hogy a kommunista rendszer milyen módszerekkel „kezelte” potenciális ellenfeleit.

2018. május 10. Az "impexek" kora

Hogyan dolgozott a magyar műszaki-tudományos hírszerzés? Hogyan asszisztált mindehhez a Nyugat, és milyen nemzetközi pénzügyi köröket kell sejtenünk a rendszer mögött? Ezekre a kérdésekre is választ ad Borvendég Zsuzsanna előadása, és egy konkrét külkereskedelmi vállalat, a Mineralimpex tevékenységén keresztül bemutatja, miképpen működött a gyakorlatban ez a pénzszivattyú.

2018. április 12. Klebelsbergtől Rákosiig - Balogh páter politikai pályája

Miklós Péter előadásából az érdeklődők – többek között – olyan kérdésekre kaphatnak választ, hogy milyen befolyása volt Balogh páternak a sajtóügyekre, miért levelezett Szekfű Gyulával, hogyan viszonyultak egyházi elöljárói politikai szerepvállalásához, miért volt konfliktusa Mindszenty József bíborossal, miért volt jó véleménye Kádár Jánosról, vagy éppen miért szerette a belga nyulakat.

2018. március 8. 1989-es események Romániában: forradalom vagy valami más?

Bandi István előadása rövid történeti áttekintést nyújt a Ceauşescu-korszak utolsó napjairól és a kivégzés utáni néhány napról, körüljárva a terrorista-, és az idegen hatalmak beavatkozásával kapcsolatos jelenségeket, és a román erőszakszervek szerepét az említett eseményekben. A Bukarestben lemészárolt terrorelhárító egységek (USLA) története rávilágít, hogy mi volt, vagy mivé vált a decemberi történelmi pillanat.

... 9 10 11 12 13 ...