Podcastek és videók

Keresett kifejezés:   gazdasag (összes találat: 30) Keresés törlése

2017. március 9. Az amerikai Ralston Purina cég vesztegetési ügye Magyarországon

Cserényi-Zsitnyányi Ildikó előadásában bemutatja, hogy a politikai vezetés hogyan avatkozott be a vizsgálat során kompromittált vezetők érdekében, vagy éppen magukra hagyta őket, és hogy ezt mennyire tekinthetjük a hazai konzervatív baloldal és a reformkommunista vezetők közötti ellentét egyik bizonyítékának.

2017. április 11. A Cég megnyertjei – a megnyertek cégei

Borvendég Zsuzsanna előadásában a Metalimpex vállalat külkereskedelmi gyakorlatán keresztül mutatja be, hogyan használta fel a katonai felderítés a hetvenes évek közepén a külkereskedelmi vállalatokat valutakitermelésre, miként juttatták el – szintén a külkereskedelem segítségével – a nyugati kommunista pártok számára a titkos párttámogatási pénzeket, milyen fedőcégeket hozott létre a katonai hírszerzés költségvetési keretének bővítésére, hogyan működött a titkos jutalékok rendszere, és mi is volt pontosan az „alkotmányos költség”.

2017. november 9. A menekülő egyén és a világpolitika: a NATO és az 1956-os magyar menekültek

Az 1956-os forradalom szovjetek általi leverését követő magyar menekülthullám, illetve a befogadásukra szervezett nemzetközi segélyakció a magyar és az egyetemes migrációtörténetnek egyaránt kiemelkedő fejezete. Az európai viszonylatban is jelentős, mintegy 200 ezer fős menekülttömeg ellátása, a befogadási országokba szállítása és integrálása a nemzetközi menekültsegélyezés különleges sikere, amelyben a NATO-országok kormányai meghatározó szerepet játszottak. Kecskés D. Gusztáv előadása – az 1956-os magyar menekültsegélyezés teljes nemzetközi hátterét bemutató kutatás részeként – azt vizsgálja, hogy e csodaszámba menő eseménysorozat pozitív végeredményében milyen szerepet játszott az Észak-atlanti Szövetség mint a Nyugat legfontosobb politikai egyeztető fóruma.

2018. május 10. Az "impexek" kora

Hogyan dolgozott a magyar műszaki-tudományos hírszerzés? Hogyan asszisztált mindehhez a Nyugat, és milyen nemzetközi pénzügyi köröket kell sejtenünk a rendszer mögött? Ezekre a kérdésekre is választ ad Borvendég Zsuzsanna előadása, és egy konkrét külkereskedelmi vállalat, a Mineralimpex tevékenységén keresztül bemutatja, miképpen működött a gyakorlatban ez a pénzszivattyú.

2019. április 11. Az 1956-os kárpátaljai politizáló csoportok bemutatása a KGB dokumentumok tükrében

Az 1956-os forradalom kárpátaljai kutatása a rendszerváltást követően indulhatott meg. Ukrajnában, és ezen belül Kárpátalján azonban még mindig csak a tényfeltárás elején járunk, azonban már az eddigi kutatások alapján is számos adat azt bizonyítja, hogy a szabadságharc leverését Kárpátaljáról irányították - mutatja be előadásában Váradi Natália.

2019. június 13. Pénzügyi jellegű bűncselekmények megítélése a Rákosi-korszakban

Miként támogatta a kommunista hatalom büntetőjogi eszközökkel az államosítást vagy a tervgazdálkodást? Az államháztartási bevételek növelésének kényszere miként öltött testet a tömeges méretű gazdasági tárgyú eljárásokban? 1945-től az 1962-es Btk. hatálybalépéséig eltelt időben a gazdasági (és ezen belül a pénzügyi) bűncselekmények miért szerepelhettek évi több tízezres számmal a bűnügyi statisztikákban, amelyek szerint például csak 1952-ben 39.559 eljárást folytattak le közellátás elleni bűntett, 4540-et árdrágítás és 7051-et tervbűntett miatt? Czene-Polgár Viktória előadásában ezekre a kérdésekre keresi a választ

... 3 4 5